Kryeparlamentari i Kosovës dënohet me gjobë

Postuar: 21/04/2017 - 12:30

Pas urdhërarrestit të lëshuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë për Albin Kurtin, për shkak se mungoi në seancën gjyqësore për gazin lotsjellës, janë dënuar me 200 euro gjobë edhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, nënkryetari Xhavit Haliti, deputetët Bekim Haxhiu, Naser Osmani, Armend Zemaj dhe punëtorët e administratës Shpresa Gosalci dhe Leonora Halimaj, të cilët ishin në cilësinë e dëshmitarëve, mirëpo as këta nuk u paraqitën në këtë seancë.

Në seancë kanë qenë deputetët Flora Brovina, Blerta Deliu Kodra dhe Nuredin Ibishi. Në seancë ka munguar edhe prokurorja Fikrije Krasniqi.

Pas seancës deputetët e akuzuar Albulena Haxhiu, Donika Kadaj Bujupi dhe Faton Topalli kanë thënë se kjo është bërë sepse ka zëra që Demarkacioni do të kthehet në Kuvend.

Deputetët akuzohen për përdorim të armës dhe pengim i personit zyrtar gjatë kryerjes së detyrës pikërisht për shkak të kundërshtimit të demarkacionit vitin e kaluar duke përdorur gaz lotsjellës në Kuvend.

/Koha/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Serbisë, Vuçiç bën thirrje për dialog për Kosovën dhe për “pajtim historik me shqiptarët”.

Një ngjarje e rëndë është shënuar në qendër të qytetit të Mynihut në Gjermani reth orës 22:00 të mbrëmjes së djeshme.

U kthye në një debat të tensionuar mbledhja e Këshillit të Sigurisë në Kombet e Bashkuara ku u mbajt raporti tremujor për situatën e Koso

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj ka thënë se i qëndron besnik deklaratës së tij se në një afat kohor brend

Të hënën, për të katërtën herë radhazi pritet të mbahet vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit nga kryesuesi i seancës, deputeti Adem

Në këmbim të shumicës, Ramush Haradinaj do të heqë dorë nga pozita e kryeministrit për ta bërë kryeministre themeluesen e partisë Alterna

Kanë kaluar gati dy muaj nga mbajtja e zgjedhjeve të përgjithshme në Kosovë dhe vendi ende nuk ka institucione të reja.

Kuvendi i Kosovës, për të tretën herë u mbldh sot për të provuar në zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit të Kosovë dhe nënkryetarëve. 

“Nëse bëjmë aksin e paqes dhe stabilitetit në linjën Veri-Jug në Ballkanin Perëndimor, në mes të dy kombeve më të mëdha, serbët dhe shqip

Zgjedhjet e parakohshme qendrore të mbajtura me 11 qershor nuk rezultuan të suksesshme për Lidhjen Demokratike të Kosovës.