Kurti premton marrëveshje me Mustafën para seancës konstituive

13/12/2019 - 11:02

Finalizim të marrëveshjes për koalicion para seancës konstituive është zotuar se do të ketë me LDK-në pretenduesi për kryeministër Albin Kurti. Seanca e parë konstituive është thirrur nga presidenti më 24 dhjetor.

Kurti është shfaqur optimist, megjithëse nuk ka zbuluar asnjë detaj nga takimi i një dite më herët me Isa Mustafën, ku palët i ritheksuan dallimet për postin e presidentit, për të cilin LDK-ja insiston të jetë pjesë e marrëveshjes.

Intensifikimi i takimeve ditëve në vijim është pajtimi i vetëm që, sipas zyrtarëve të këtyre partive, ka dalë nga takimi dyorësh mes Mustafës dhe Kurtit.

“Ne jemi duke u përgatitur që të qeverisim mirë. Sa i përket çështjes së bisedimeve me LDK-në, nuk mund të kemi lajme të reja pa pasur rezultate konkrete. Këtë ua kam thënë edhe më herët, po e përsëris sërish. Sot nuk ka takim, do të ketë takime dhe komunikime të vazhdueshme dhe më të dendura derisa të arrijmë marrëveshjen që dëshirojmë. Kur t’i kemi rezultatet konkrete jap lajme të reja, por nuk ka rezultate konkrete”, ka thënë Albin Kurti, pas një takimi me Shoqatën e të Drejtave të Pacientëve në Kosovë (PRAK), ku u diskutua për sigurimet shëndetësore, shkruan sot Koha Ditore.

Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese për kryeparlamentarin, e drejta për ta propozuar kandidatin për këtë pozitë i takon vetëm partisë fituese - këtë rast Vetëvendosjes.

Eksponentë të kësaj partie kanë paralajmëruar të mos e nxjerrin kandidatin nëse nuk ka marrëveshje me LDK-në. Kjo rrethanë do ta përsëriste ngërçin e shkaktuar në vitet 2014 dhe 2017, pasi fituesi i zgjedhjeve nuk e propozonte kandidatin për shkak të mungesës së numrave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më 26 dhjetor është konstituuar Kuvendi i Kosovës dhe për kryetar të këtij institucioni është zgjedhur Glauk Konjufca nga Lëvizja Vetëven

Lirohet Milan Vushkanoviç, punonjësi i Byrosë Kosovare të Sigurimeve, i cili ishte ndaluar nga Policia e Serbisë në pikën kufitare të Jar

Mungesa e arritjes së një marrëveshjeje për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet dy partive, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokra

Kosova është hedhur në ruletë ruse nga Edi Rama dhe Hashim Thaçi. Kështu është shprehur gjatë intervistës së tij për Syri TV, kryeministr

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti është shprehur se janë pranë një marrëveshjeje me LDK-në.

Pavarësisht se ende nuk ka një koalicion qeverisës në Kosovë, zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Manxhuka bën me dije se së shpejt

Mediat kosovare shkruajnë se Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formimin e i

Padia e kryeministrit Edi Rama ndaj kryeministrit në detyrë të Kosovës Ramush Haradinaj ka sjellë reagime të shumta në skenën politike sh

Albin Kurti i ka dërguar letër zyrtare e LDK-së ku i bën apel që të heqë dorë nga largimi i kryeparlamentarit Glauk Konjufca.

Kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përkujtuar sot Heroin Kombëtar, Skënderbeun, duke vlerësuar lart figurën e tij