Kurti: Shkarkimi i qeverisë ka të bëjë me një marrëveshje të fshehtë për shkëmbimin e territoreve me Serbinë

25/03/2020 - 13:00

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti po mban fjalën e tij në Kuvend në seancën e votëbesimit ndaj qeverisë së tij.

Kurti deklaroi se ky mocion kërkon ta lerë vendin pa qeveri edhe pse vendi ndodhet në situatë të vështirë nga koronavirusi.

''Ky mocion kërkon ta lërë vendin pa qeveri, pa qeverinë që e ka votuar populli Ky mocion do të lerë vendin pa qeverinë që do të luftojë korrupsionin. Po doni ta leni venbdin pa qeveri në kohën e pandemisë së koronavirusit. Këtë qeveri që e ka menaxhuar këtë situatë në mënyrë shembullore. Ne me qeverinë po japim një shembull edhe për vendet e rajoniy. Populli e di që nuk e kam mbështetjen tuaj por unë kam mbështetjen e popullit. Papunësisë në Kosovë tashmë iu shtua dhe koronavirusi, e ju doni ta leni vendin pa qeveri. Ky miocion s'ka të bëjë me shkarkimin e minstrit Veliu apo me heqjen e trupave anerikane në Kosovë. Ky mocion ka lidhje me një marrëveshje të gatshme për shkëmbimin e territoreve midis Kosovës dhe Serbisë. Ky është një pazar presidencial por pazar me këtë qeveri nuk ka.''

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Hoxha i fshatit Smrekonicë të Vushtrrisë është infektuar me koronavirus. Lajmi konfirmohet nga kryetari i komunës Xhafer Tahiri.

Në një kohë kur tubimet, festat, grumbullimet e njerëzve, varrimet dhe dasmat janë të ndaluara si pjesë e masave për të parandaluar përha

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abbott, përmes një postimi të bërë në Facebook, u bëri thirrje politikanëve kosovarë,

Në Prishtinë Policia ka gjetur një zgjidhje të padëgjuar më parë për të shmangur grumbullimet masive.

Ambasada amerikane në Prishtinë bëri thirrje të dielën që të lihen anash ndarjet ndërmjet komuniteteve në kohën e përballjes më virusin C

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka njoftuar se edhe tri raste të reja kanë rezultuar pozitive me COVID-19 pas testimit të 138 mostr

Gjatë ditës së sotme, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 105 mostra të marra nga raste

Kërkesa e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, një ditë më parë, ndaj liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, që të propozojë kan

Qeveria në detyrë e Kosovës, ka miratuar vendimet për shkarkimin e bordit të Kompanisë Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” dhe të Postës

Pas takimeve që ka pasur me liderët e partive politike në vend, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë vendim për formimin e një qe