Kuvendi i Kosovës asnjë datë për seancën e demarkacionit

Postuar: 05/03/2018 - 18:06

   Kuvendi i Kosovës ende nuk ka një datë të saktë për vazhdimin e seancës ku do të ratifikohet marrëveshja e demarkacionit. Është përfolur së partitë parlamentare i kanë bërë 80 votat e nevojshme për ta miratuar. Kreu i Kuvendit Kadri Veseli u shpreh i sigurt në konferencën e sotme për shtyp se marrëveshja do të miratohet. Por se kur, kjo është ende e paqartë.

“Çështja e shënjimit të kufirit me Malin e Zi do të përfundojë. Ka mundësi të mbahet brenda këtyre ditëve shumë shpejt, ka mundësi me shku javës tjetër por e rëndësishme është që të mos bëjmë gabimet që jemi duke bërë.”

Javët e fundit seanca është shtyrë më shumë se tre herë për mungesë të votave të nevojshme. Më 24 shkurt, Lidhja Demokratike e Kosovës ra dakord të votojë pro marrëveshjes, për të cilën tashmë janë të garantuara 78 vota pro.

Nevojiten të paktën 2 vota, të cilat mund të merren nga Vetëvendosja, që shpallur qëndrimin “kundër” ose Lista Serbe me të cilën javën e kaluar u tha se ishte arritur një marrëveshje. Çdo vonesë është në dëm të qytetarëve Kosovarë që presin të udhëtojnë pa viza drejt vendeve të Bashkimit Europian, pasi kjo varet drejtpërdrejt nga miratimi i kësaj marrëveshjeje. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shkruar në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke thënë se rëndësinë e saj e dinë më së miri v

   22 persona janë arrestuar për përfshirje dhe shfrytëzim prostitucioni në Kosovë.

Kosova vazhdoi t’i kundërvihet kërcënimit gjithnjë në rritje të terrorizmit në vitin 2017, thuhet në raport.

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha mbrëmjen e së mërkurës në Tv Klan se është edhe do të mbetet kundër çdo marrëveshje me S

   Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri po qëndron në një vizitë zyrtare në Gjermani me ftesë të Ministres Federale të Drejtësisë dhe Mb

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se po

   Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha të hënën korrigjimi i kufijve rrezikon kthimin në të kaluarën tragjike, ndërsa bisedimet m

   Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës bëjnë të ditur se shkalla e papunësisë në Kosovë është rritur.

Unë jam i sigurt se në politikën kosovare, tek qytetarët e Kosovës, nuk ka aspak dyshim se ne, si udhëheqës institucionalë të Kosovës

Një person është plagosur mbrëmë në Prishtinë.