Kuvendi i Kosovës dështon sërish që të votojë projektligje e rezoluta

29/10/2020 - 14:32

Deputetët e Kuvendit të Kosovës as të enjten nuk kanë arritur që të votojnë disa projektligje për marrëveshjet ndërkombëtare.

Nga seancat e kaluara, të mbajtura më 16 dhe 21 tetor, ka mbetur pa u miratuar projektligji për ratifikimin e marrëveshjes ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Asociacionit Ndërkombëtar për Zhvillim lidhur me financimin e programit – nxitja dhe leximi i mundësive për sigurimin e ujit.

Po ashtu në rend të ditës për t’u votuar ishte edhe projektligji për ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë për Likuiditet të Urgjencës së Infrastrukturës Vitale, që është arrituar mes Kosovës dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim.

Në mungesë të kuorumit as projektligji për ratifikimin e Kontratës Financiare, ndërmjet Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për Projektin e Impiantit të Ujërave të Zeza në Gjilan, nuk ka kaluar.

Në mesin e projektligjeve që nuk kanë marrë votat e mjaftueshme ka qenë edhe ai për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në të mirë të këtij projektligji të enjten kanë votuar vetëm 31 deputetë.

Ky dokument ka disa nene, të cilat po i kontestohen.

I pari është neni 3 që definon atë se çka është vlerë e luftës, pastaj neni 5 që flet për respektimin e vlerave të luftës si dhe neni 9 që flet për dispozitat ndëshkuese.

Më herët edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Philip Kosnett, pati thënë se Ligji i propozuar për vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës “është mënyrë e gabuar për të treguar respekt për UÇK-në”.

Gjatë kësaj senace nuk ka kaluar as rezoluta nga raportimi i kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi, meqë kishte kuorum për vendimmarrje./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi ka fituar komunën e Podujevës, një prej bastioneve të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.505 persona të dyshuar pë

Trupa e Baletit Kombëtar të Kosovës tashmë ka deportuar në skenën kulturore ndërkombëtare duke mahnitur me çdo shfaqje të realizuar me mj

Komuna e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut do të zhvillojnë sot zgjedhjet e parakohshme lokale.

Goditje e suksesshme kundër mashtruesve të një Call-Center me shtrirje ndërkombëtare që operonte nga Kosova.

Kosova ka regjistruar sot një numër të lartë të infekuarish me COVID-19.

Në nderim të 28 Nëntorit, qeveria e Kosovës ka nisur homazhet tek monumenti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeu dhe tek shtat

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka e cilësuar të padrejtë vazhdimin e mandatit të Gjykatës Speciale dhe gj

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.827 persona të dyshuar p

Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar pas publikimit të lajmeve në disa media në Kosovë se ai do të dorëhiqet.