Kuvendi i Kosovës, të hënën përpjekja e radhës

13/08/2017 - 16:48

Të hënën, për të katërtën herë radhazi pritet të mbahet vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit nga kryesuesi i seancës, deputeti Adem Mikullovci.
Seancat e kaluara dështuan pasi deputetët e koalicionit fitues të përbërë nga PDK, AAK dhe NISMA për Kosovën, që njihet me shkurtesën “PAN”, nuk ishin të pranishëm në sallën e Kuvendit për të propozuar kandidatin për kryetar.
Përfaqësuesit e koalicionit “PAN” kanë paralajmëruar se nuk do të marrin pjesë as në seancën e radhës, pasi kanë kërkuar konsultime shtesë. I nominuari për kryeministër nga koalicioni “PAN”, Ramush Haradinaj ka deklaruar ndërkohe se, gjatë 10 ditëve të ardhshme pritet që të konstituohet Kuvendi dhe më pas të formohet edhe qeveria e re.
Koalicioni “PAN” po synon të ketë mbi 61 vota, si për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit, ashtu edhe për qeverinë e re. Por, deri më tani ky koalicion nuk ka dëshmuar se ka një numër të mjaftueshëm votash.
 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej disa muajsh me radhë, zyrtarët e institucioneve të Kosovës që i takojnë Partisë së Pavarur Liberale, subjekt ky politik i komuniteti

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përshëndetur procesin e rregullt zgjedhor për zgjedhjen e kryetarëve në Mitrovicë e Veriut, Z

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve të së dielës për kryetarët e komunave në veriun e Kosovës, nxorën Listën Serbe, fituese në në katër ko

Personi që u plagos pasditen e sotme në Prishtinë është një nga njerëzit më të njohur në Kosovë.

Policia ka konfirmuar se kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, ka ndodhur një plagosje.

Policia e Kosovës ka marrë në pyetje përreth tre orë deputeten Flora Brovina, në lidhje me fotografinë e publikuar dje, që sipas saj dësh

Zëvendësministrit të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Qeverinë e Kosovës, Millosh Peroviç, i është djegur makinës në orët e

Një ditë pasi tronditi opinionin publikun me foton ku shfaqeshin disa ushtarë serbë duke përdhunuar një grua shqiptare, deputetja e Parti

Fotoja e publikuar këtë të enjte gjatë punimeve të Kuvendit të Kosovës,  si pasojë e dhunës seksuale në luftën e Kosovës, dyshohet të jen

Me 79 vota për dhe asnjë kundër, parlamenti i Kosovës miratoi rezolutën për “gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës të