LDK kërkon kryeministrin, kushti për koalicionet parazgjedhore

24/08/2019 - 19:10

Lidhja Demokratike e Kosovës do ta kushtëzojë koalicionin parazgjedhor me postin e kryeministrit, pavarësisht se më kënd hyn në zgjedhje. Kështu ka vendosur Kryesia e cila të hënën përmes Këshillit të Përgjithshëm pritet ta përzgjedh edhe kandidatin për kryeministër.

Në vazhdimin e mbledhjes, LDK do të vendosë edhe për një koalicion të mundshëm me Lëvizjen Vetëvendosje, ndërsa vije e kuqe i është dhënë PDK-së.

Megjithëse ende nuk janë zyrtarizuar kandidatë për të parin e qeverisë, më potencialët janë Vjosa Osmani, Lutfi Haziri e Agim Veliut. Këta dy të fundit nuk u paraqitën fare në takimin e kryesisë. Derisa Osmani tregoi se të hënën do të bëhet e ditur çdo gjë.

Deri tani janë realizuar dy koalicione parazgjedhore në Kosovë: AAK dhe PSD me kandidatin për kryeministër, Ramush Haradinaj; Nisma Socialdemokrate dhe AKR me kandidatin Fatmir Limaj.

Ndërsa PDK deri tani me kandidati Kadri Veseli ende nuk kanë marrë apo shprehur interes për të hyr në koalicion me ndonjë subjekt politik.

Ndërsa Lëvizja Vetëvendosje është shprehur optimiste që garës t’i hyjë me LDK-në.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Hashim Thaçi përmes një mesazhi ngushëllimi për viktimat e tërmetit shkatërrimtar në Turqi, deklaroi se Kosova është e gatshme

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se shumë shpejt do të takohen me përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosj

I dërguari special i Presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, në një konferencë të përbashkët me kr

Në Vetëvendosje sot pritet të ketë një kthesë të madhe sa i përket qëndrimit për kryeparlamentarin.

Ramush Haradinaj, kryeministri në detyrë i Kosovës, ka folur në lidhje me padinë për shpifje që i është bërë nga Kryeministri i Shqipëris

Mëngjesin e së mërkurës u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në Prizren, Durim dhe Suada Hadri.

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump në dialogun Kosovë – Serbi pas takimit me të parin e LV-së, Albin Kurtin ka deklaruar se

Erdhën për pushime nga Suedia dy ditë më parë, por ky udhëtim për në vendlindje mbeti i fundit për ta.

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, është i bindur se marrëveshja e arritur për rivendosjen e linjës ajrore midis Prishtinës dhe Be

Durim Hadri dhe Suada Hadri janë çifti nga Prizreni që u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre, mëngjesin e së mërkurës.