Mblidhet Këshilli i Ministrave të BE-së, nuk merret vendimi për liberalizimin e vizave

06/12/2018 - 11:27

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian do të mblidhet gjatë ditës së sotme dhe të nesërme.

Megjithëse, ende nuk është bërë publike agjenda e këtij takimi, janë udhëheqësit institucionalë të Kosovës të cilët kanë konfirmuar se as në këtë vit nuk do të ketë vendim për liberalizim të vizave, pasi ajo nuk është futur në agjendën e këtij këshilli.

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha, ka konfirmuar këtë gjë duke thënë se është e padrejtë anashkalimi i Kosovës nga BE-ja.

Në këtë takim të Këshillit të Ministrave nuk do të ketë vendimmarrje për liberalizimin e vizave ka treguar ditë më parë edhe komisionari për zgjerimin e BE-së, Johannes Hahn.

Gjatë qëndrimit të tij në Kosovë, ditën e hënë, ai ka shuar shpresat për kosovarët.

Në deklarimin e tij për media, ai ka thënë se beson se çështja e liberalizimit të vizave do të ndodhë në vitin 2020.

Puna është kryer nga Kosova kur është marrë ky vendim, pastaj ishte radha jonë që ta implementojmë këtë, ku edhe kemi dhënë raportin pozitiv. Dhe tash çështja i takon Këshillit Evropian, ku do të merret vendimi dhe kam besim se në vitin 2020 do të ndodhë, por ndoshta edhe më herët”, ka deklaruar Hahn.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas sulmeve kibernetike të ndodhura së fundmi në sistemin shtetëror, Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë ka konfirmuar se këto sulme

Ka dështuar mbledhja e sotme e Komitetit të CEFTA-s, që duhej të mbahej në Prishtinë, pasi delegacioni i Kosovës ka kundërshtuar që mbled

Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar përsëri presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për idenë e tij për “korrigjim kufijsh mes Kosovës

Hungaria do të rrisë me së paku edhe 60 ushtarë numrin e pjesëtarëve të saj në KFOR, në Kosovë.

Moska shprehet se formimi i ushtrisë mund të ketë pasoja serioze për sigurinë në Ballkan.

Një grup prej 22 deputetësh të Parlamentit Evropian kërkuan të martën që Kosovës t’i jepet liberalizimi i vizave pa shtyrje.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas vdekjes së ish-Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, George H. W.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ua ka nisur një letër të gjitha vendeve të Bashkimit Evropian, e cila ndërlidhet

Lidhja Demokratike e Kosovës, me anë të një deklarate për media ka kërkuar seancë të jashtëzakonshme në parlament dhe dorëheqjen e qeveri