Mediat serbe të revoltuara me Albin Kurtin: Na kërkoi 22 mld €, kur u sigurua që fitoi zgjedhjet

12/10/2019 - 15:03

Mediat serbe janë revoltuar pas fjalimeve të para të Albin Kurtit si kryeministër i Kosovës se Serbia do të detyrohet të paguajë reparacione të luftës ndaj vendit të tij.

Gazeta e njohur serbe “Blic” e ka cilësuar deklaratën e Kurtit arrogante, ndërsa bën dhe një akuzë të fortë ndaj tij. Lajmi në medien serbe hapet me titullin “Kurti bëri kërkesë arrogante ndaj Serbisë me kosto 22 miliardë euro, kur u sigurua që fitoi zgjedhjet”.

“Blic” shkruan në shkrim se kjo ishte deklarata e parë e Kurtit, pasi u sigurua se fitoi zgjedhjet, ndërkohë që kishte thënë se do të hiqte taksën ndaj mallrave serbe.

“Ne i kemi dëgjuar këto kërkesa arrogante edhe nga ish-kryeministri Ramush Haradinaj. Nga një përllogaritje del se ajo që Kosova kërkon është një shumë prej 22 miliard eurosh”, thuhet në shkrim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zëvendësndihmësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s për çështje politike dhe të sigurisë, James Appathurai, thotë në një intervistë p

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit dhe analisti James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-S

Marrëveshja eventuale për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pritet të p

“Unë pres që qeveria e re të vendosë këto objektiva në qendër të programit të saj”, kështu është shprehur Komisionari për zgjeri

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përshëndetur hyrjen e 337 ushtarëve të rinj në FSK.

Kryetari i PEK-ut, Milaim Zeka beson se do të këtë përsëri zgjedhje në Kosovë.

Regjisorja Arzana Kraja, vajza e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja është ndarë nga jeta.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka quajtur gabim dhe të pashpjegueshëm idenë e Mini-Shengenit të Ballkanit.

Ministria e Jashtme kosovare ka mohuar deklaratën e ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç se Republika e Ganës është shteti i 16-të i ra

Këshilli i prindërve të shkollës “Emin Duraku”, në Prishtinë, që prej orës 07:30 janë mbledhur për të ndaluar hyrjen e arsimtares A.M.