Mogherini: Faza e re e dialogut Kosovë-Serbi, në dhjetor

Postuar: 11/10/2017 - 21:38

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka deklaruar sot se Beogradi e Prishtina po punojnë për caktimin e përmbajtjes së “fazës së re të dialogut” për në dhjetor dhe ka theksuar se “kërcim cilësor” në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy palëve pret gjatë vitit të ardhshëm.
Mogherini ka thënë kështu gjatë konferencës së shtypit bashkë me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiq, e cila ka theksuar, njofton agjencia serbe lajmeve Beta, se është arritur marrëveshja që dialogu të ngrihet në nivel të presidentëve të Serbisë e të Kosovës.
Duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve se a do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, ajo është përgjigjur se është në shërbim të qytetarëve serbë, dhe nëse kjo kërkohet për interesin e tyre, do të takohet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata Themelore e Prishtinës e dënoi me një vit heqje lirie me kusht ish rektorin e Universitetit të Prishtinës, Enver Hasani dhe me ng

   Themelimi i Forcave të Armatosura të Kosovës duhet të përmbyllet brenda një viti.

Një tjetër përgjim i zbardhur nga dosja e Italisë për bandën e Habilajt nxjerr në pah edhe përfshirjen e Kosovës në këtë trafik.

   Gjykata Themelore në Prishtinë e ka rrëzuar propozimin e prokurorisë speciale për dhënien e 30 ditëve paraburgim për Milaim Zekën.

Mbi 50 për qind e të rinjve në Kosovë, sipas shifrave zyrtare, llogaritet se janë të papunë.

   Ministria e Drejtësisë ka intensifikuar hapat për bartjen e kompetencave në aspektin e Mjekësisë Ligjore nga EULEX-i tek institucionet

Prej disa ditësh emri i tij po lakohet gjithnjë e më shumë nëpër media për shkak edhe të ngjarjeve në të cilat është përfshirë.

   Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç po takohen në mënyrë jo publike këto kohë në mënyrë edhe jo formale nën ndërmjetësimin e

   Një person është gjetur i vdekur në një ndërtesë në qytetin e Prizrenit në Kosovë, thotë policia.

Deputeti Milaim Zeka kishte përdorur gjithë arsenalin kundër partnerit të tij të biznesit të mashtrimit me viza për ta frikësuar në mënyr