Mustafa: Nëse s’kemi marrëveshje për Presidentin, shkojmë në zgjedhje

23/10/2020 - 17:10

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka folur pas takimit me Ramush Haradinaj dhe Fatmir Limajn.

Në një deklaratë për mediat, Mustafa tha se nëse nuk do të ketë kompromis për zgjedhjen e Presidentit vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

“Nëse pajtohen partitë tona, nëse s’pajtohen shkojmë në zgjedhje po dështuam ta zgjedhim presidentin në afatin kushtetues”, tha ai.

Më tej ai u shpreh se nuk kanë asnjë marrëveshje deri tani për Presidentin, ndaj dhe nuk mund të kërkojnë votat në Kuvend.

“As për Haradinajn, as për një kandidat tjetër sepse s’kemi marrëveshje të tillë. Atëherë i kam kërkuar votat e deputetëve të LDK-së mbi marrëveshjen që kemi patur dhe për këtë kam patur edhe shumicën e partisë”, shton Mustafa.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka informuar sot anëtarët e Bundestagut dhe anëtarët gjermanë të Parlam

Ka ndërruar jetë sot një grua 29-vjeçare nga koronavirusi në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kosovës Zafir Berisha është kërcënuar dhe tanimë rasti po hetohet nga policia në

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë vendim së fundmi që t’i pezullojë të gjitha konkurset në Zyrën e P

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.903 persona të dyshuar pë

Kryeministri Avdullah Hoti ka reaguar pas dërgimit të letrës nga i dërguari i Posaçëm i BE për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Ambasadori i Kosovës në Tiranë, Nait Hasani është infektuar me COVID-19.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të funditjanë testuar gjithsej 1.651 persona të dyshuar pë

Të gjithë punonjësit e shëndetit në Kosovë të cilët humbën jetën nga Covid-19 do të dekorohen me medaljen presidenciale të meritave.

Sot mbushen 23 vite nga luftimet e para frontale ndërmjet UÇK-së dhe forcave policore serbe.