Në paraburgim 6 “gylenistët” e Kosovës

Postuar: 12/04/2018 - 18:08

   Gjykata turke ka caktuar masën e arrestit me paraburgim për gjashtë shtetasit turq të ekstraduar në mënyrë të fshehtë nga Kosova. Ata akuzohen nga drejtësia e Turqisë se janë pjesëtarë të organizatës së imamit Fetullah Gylen, i cili konsiderohet nga presidenti Rexhep Tajip Erdogan si drejtues i një organizate terroriste.

Vendimi për paraburgimin e të dyshuarve Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya dhe Yusuf Karabina është caktuar nga një gjykatë penale në Stamboll. Të dyshuarit janë sjellë në gjykatë pas marrjes paraprake të dëshmive nga ana e Prokurorisë së Stambollit dhe Byrosë së Terrorizmit dhe Krimeve të Organizuara.

Ndërkohë, operacioni i 29 Marsit në Kosovë, shkaktoi një përplasje të ashpër diplomatike mes dy vendeve. Shefi i qeverisë, shkarkoi ministrin e brendshëm dhe kreun e inteligjencës, për atë që e ka cilësuar si grabitje të personave në Kosovë. Ndërsa atij i është përgjigjur vetë presidenti Erdogan, i cili e ka kërcënuar me rrëzim nga pushteti, duke thënë se populli kosovar nuk do mbështesë një kryeministër si Haradinaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka udhëtuar sot për në SHBA, për një vizitë zyrtare në New York dhe Washington, ku do të zhvil

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shkruar në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke thënë se rëndësinë e saj e dinë më së miri v

   22 persona janë arrestuar për përfshirje dhe shfrytëzim prostitucioni në Kosovë.

Kosova vazhdoi t’i kundërvihet kërcënimit gjithnjë në rritje të terrorizmit në vitin 2017, thuhet në raport.

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha mbrëmjen e së mërkurës në Tv Klan se është edhe do të mbetet kundër çdo marrëveshje me S

   Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri po qëndron në një vizitë zyrtare në Gjermani me ftesë të Ministres Federale të Drejtësisë dhe Mb

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se po

   Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha të hënën korrigjimi i kufijve rrezikon kthimin në të kaluarën tragjike, ndërsa bisedimet m

   Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës bëjnë të ditur se shkalla e papunësisë në Kosovë është rritur.

Unë jam i sigurt se në politikën kosovare, tek qytetarët e Kosovës, nuk ka aspak dyshim se ne, si udhëheqës institucionalë të Kosovës