Nis procesi zgjedhor në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut

29/11/2020 - 09:37

Komuna e Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut do të zhvillojnë sot zgjedhjet e parakohshme lokale. Në Podujevë të drejtë vote kanë 87,381 qytetarë që janë të ndarë në 45 qendra votimi.

Ndërsa në Mitrovicën e Veriut janë shtatë qendra votimi dhe të drejtë vote kanë 23,313 qytetarë.  Prej orës 07:00 ka nisur procesi i votimit dhe pritet të zgjasë deri në 19:00 të mbrëmjes.

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë, po zhvillohet pasi ish-kryetari i kësaj komune, Agim Veliu, është emëruar ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Albin Kurit e më pas dhe në qeverinë e Avdullah Hotit.

Kandidatë për kryetar të komune janë Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së.

Edhe Mitrovica e Veriut ka një fat të ngjashëm, pasi ish-kryetari i saj Goran Rakiq, është emëruar zëvendëskryeministër dhe ministër i Administratës dhe Pushtetit Lokal në Qeverinë e Avdullah Hotit.

Kandidatë në këtë komunë janë Milan Radojeviq nga Lista Serbe, Florent Azemi nga PDK, Erden Atiq nga LVV dhe Dushan Millunoviq që është kandidat i pavarur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.569 persona të dyshuar pë

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa bashkë me kryesinë e partisë kanë bërë homazhe të varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova në 15-vjetorin e

Kandidati për kryeministër në Kosovë, Albin Kurti është shprehur i bindur se do të kandidojë në zgjedhje pasi LVV tashmë e ka dorëzuar li

“Krejt dhe Drejt”, është slogani që Kurti dhe Osmani kanë postuar në profilet e tyre në Facebook.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deri më tani nuk njeh asnjë vendim të KQZ që ia ndalon kandidimin në zgjedhjet e 14 shkurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, mund të pretendojë postin e kryeministrit, por ai nuk do të jetë në radhën e deputetëve të

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.683 persona të dyshuar pë

Aleanca më e fuqishme ushtarake në botë, NATO, është deklaruar se do të vazhdojë ta mbështesë fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi.

Këngëtarja e njohur Dua Lipa ka treguar gjithmonë se sa e lidhur është me vendin e saj të lindjes dhe së fundmi i ka bërë thirrje të gjit

Ramush Haradinaj vijon t’i qëndrojë idesë që ka hedhur për një referendum për bashkim kombëtar me Shqipërinë.