Numërohen votat e diasporës, Vetëvendosja thellon diferencën me LDK-në

17/10/2019 - 19:27

Pas numërimit të votave të diasporës, Lëvizja Vetëvendosje ka thelluar dhe më tej diferencën e ngushtë të votave me partinë e dytë Lidhja Demokratike e Kosovës.

Sipas të dhënave të KQZ-së, numri zyrtar i votave të vlefshme nga diaspora është 13 mijë e 241, nga të cilat LVV ka fituar 7030 vota, LDK 2158 vota, PDK 2139 vota, koalicioni Nisma-AKR-PD 916 dhe koalicioni AAK-PSD 555 vota.

Me këto rezultate, diferenca totale mes LVV-së dhe LDK shkon në rreth 10 mijë vota. Kanë mbetur ende pa numëruar votat me kusht, të cilat në total janë rreth 26 mijë.

Po ashtu, në 314 qendra votimi po bëhet rinumëri i votave pas ankimimeve të partive, dhe rezultatet e reja ende nuk janë pasqyruar në KQZ, megjithatë nuk pritet që këto rinumërime të sjellin ndryshimë të mëdha në rezultatin përfundimtar.

Momentalisht bisedimet mes LVV-së dhe PDK-së për koalicionin qeveritar janë ndalur, pasi LDK këmbënguli për pritjen e rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit dhe analisti James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-S

Marrëveshja eventuale për koalicionin e ardhshëm qeverisës ndërmjet Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, pritet të p

“Unë pres që qeveria e re të vendosë këto objektiva në qendër të programit të saj”, kështu është shprehur Komisionari për zgjeri

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka përshëndetur hyrjen e 337 ushtarëve të rinj në FSK.

Kryetari i PEK-ut, Milaim Zeka beson se do të këtë përsëri zgjedhje në Kosovë.

Regjisorja Arzana Kraja, vajza e kryetarit të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja është ndarë nga jeta.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti e ka quajtur gabim dhe të pashpjegueshëm idenë e Mini-Shengenit të Ballkanit.

Ministria e Jashtme kosovare ka mohuar deklaratën e ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiç se Republika e Ganës është shteti i 16-të i ra

Këshilli i prindërve të shkollës “Emin Duraku”, në Prishtinë, që prej orës 07:30 janë mbledhur për të ndaluar hyrjen e arsimtares A.M.

Lideri i LDK-së, Isa Mustafa u është përgjigjur deklaratave të kryeministrit Rama në Ohër për krijimin e shengetit ballkanik.