Palmer viziton Serbinë, takohet me Vuçiç

10/06/2019 - 10:39

Zyrtari i lartë i departamentit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer do vizitojë sot Serbinë. Gjatë qëndrimit në Beograd ai do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, njoftoi kabineti i kreut të shtetit serb.

Temat e diskutimit të takimit nuk janë bërë të ditura, por mediat serbe raportojnë se padyshim që njëra nga do të jetë zgjidhja e çështjes së Kosovës.

Zëvendësndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën Mattheë Palmer ishte takuar me Vuçiqin në tetor të vitit të kaluar, kur ai tha se SHBA-ja e mbështet dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës në mënyrë që të arrihet një marrëveshje që do të çojë në normalizimin e plotë të marrëdhënieve, dhe se Washingtoni është i angazhuar për të siguruar që Serbia përparon dhe bëhet anëtar i BE-së, transmeton Klan Kosova.

Takimi mbahet më shumë se dy javë para takimit të Parisit ku do të diskutohet për Kosovën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria e Kosovës mori vendim që të tërheqë nga Kuvendi, Projektligjin për financimin e partive politike.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se përmbyllja e dialogut politik me Serbinë, me marrëveshje ligjërisht obligative, që nënkup

Kuvendi i Kosovës do të mblidhet ditën e sotme në një seancë të jashtëzakonshme plenare.

Në Shtatorin e vitit 2017, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, mori drejtimin e Qeverisë së Kosovës.

Kryetari i Lidhjes së Social-Demokratëve të Vojvodinës, Nenad Çanak, në një intervistë për gazetën Blic të Serbisë, ka deklaruar se Kosov

Gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, shumë të huaj morën pjesë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli, ka thënë se me shtyrjen e takimit të Parisit, do të vonohet edhe arritja e marr

Qeveria e Kosovës nuk e ka përmbushur as nivelin minimal të standardeve për eliminimin e trafikimit me njerëz, por po bën përpjekje të rë

Deri para pak ditësh, një qytetar në Prishtinë ka mundur të ushqehet në vlerën e 2 eurove me një sanduiç.

Ambasadori i SHBA-ve në Serbi, Kyle Scott, ka thënë se ‘status-quo-ja’ në Ballkan s’është e qëndrueshme dhe se të gjithë po humbin për sh