Pas taksës, Kosova pritet të marrë masa të tjera ndaj Serbisë

12/01/2019 - 10:33

Izmi Zeka, zëvendësministër në Ministrinë e Punëve të Brendshme, ka thënë se përveç taksës 100 për qind për mallra që vijnë nga Serbia e Bosnjë Hercegovina, Kosova do të ndërmarrë edhe sanksione të tjera duke vendosur kështu masa edhe për automjetet.

“Bile-bile unë jam kategorik që në këtë fazë përveç taksës t’i vendoset masë edhe për automjetet. Ne veç e kemi përgatitur gjithë dokumentacionin që edhe veturat prej Serbisë të mos mund të qarkullojnë. D.m.th të jetë një aspekt reciprok që qysh të vepron shtetit serb ndaj shtetasve të Kosovës të veprojmë edhe ne ndaj tyre”, ka thënë për EkonomiaOnline numri dy i MPB-së.

“Jo veç në këtë aspekt, por në të gjitha segmentet e jetës jam për të shikuar dhe për t’i treguar Serbisë se Kosova është shtet që vendos vet për hapat e vet. Por unë nuk jam prej atyre që them kurrë nuk bëhet kjo sepse në politikë gjërat lëvizin, sepse përveç lëvizjes interesat tona kanë një vijë me shtetin amerikan dhe natyrisht unë jam ithtar i ndjeshmërisë amerikane, dhe bashkë me ta të vendosim për hapat e mëtutjeshëm”.

Ndërkaq për legalizimin e armëve, Zeka ka thënë se do të minimizohet rreziku për vepra kriminale.

“Në bazë të analizave dhe statistikave të disa mekanizmave ndërkombëtarë llogaritet që në Kosovë janë mbi 200 mijë armë dhe prandaj është një rast i mirë që të gjithë qytetarët të cilët i kanë në mënyrë ilegale armët atëherë t’i legalizojnë, d.m.th kjo është mundësi e mirë është interes i dyanshëm, është interes i qytetarëve që më mos të mbajnë armë të fshehura dhe normalisht edhe i shtetit që armët të jenë në sistem d.m.th kjo bëhet për herë të parë në Kosovë”.

Ai ka thënë se është keqkuptuar ideja për legalizimin e armëve dhe se shteti nuk ka për qëllim të jua marr armët qytetarëve.

“Nganjëherë është keqkuptuar në opinion ose prej njerëzve të ndryshëm prej aktereve të ndryshëm që nuk kanë qasje në këtë lëmi dhe flasin dhe thonë që shteti po do me ua marrë armët, njerëzit duhet të kuptojnë që ato armë janë ilegale, të fshehta, dhe ne kemi shtetin dhe nuk kemi nevojë që askush asnjë qytetarë nuk ka nevojë që armët ti mbajë të mbyllura kurse e kemi një mundësi të artë, e kemi 6 muaj legalizimin e armëve”, ka thënë Zeka

“Tash është krijuar një mundësi e mirë që ndikon në sigurinë e qytetarëve të Kosovës. Në bazë të krejt analizave armët që po përdoren në raste të ndryshme, qoftë të krimit qoftë tjera bëhen prej armëve ilegale, me armët që i kemi dhënë deri tash me leje që është e drejtë ligjore, nuk kemi raste ose janë raste minimale që ndodh ndonjë aksident fatal ose ndonjë rast kriminal me atë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që të ndihmojnë që m

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka reaguar pas ngjarjes së rëndë ku një 7-vjeçar shqiptar me origjinë kosovare është vrarë në Zvicër.

Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë të propozuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës, ku kërkohet pezullimi i aktiviteteve të kazinov

Bixhozi dhe lojërat e fatit vazhdojnë të frekuentohen shumë nga qytetarët në thuajse në gjithë botën.

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar për sulmin fizik ndaj deputetit të Kuvendit të Kosovës, Sllobodan Petr

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, nga radhët e LDK, Gani Geci, mendon se ndiqet nga disa makina me targa të Shqipërisë, ndaj edhe jeta

Ndihmës sekretarja e shtetit e SHBA-së për Çështje Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimin e Ligjit, Kirsten D.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar për çështjen e korrigjimit të kufijve me Serbinë, teksa ka përçuar një mesazh të qart

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, përmes një postimi në rrjetet sociale ka kërkuar vetëshkarkimin e qeverisë së Kos

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, tha se tensionet në veri të Kosovës janë në rritje dhe se autoritetet e Ko