Përdhunimi i 16-vjeçares, policët kosovarë shpërthejnë në lot

08/02/2019 - 17:32

Përdhunimi i 16-vjeçares nga mësuesi dhe më pas nga një polic ka shkaktuar reagime të forta në Kosovë. Gjatë ditës së sotme, shumë qytetarë kanë dalë në rrugë duke protestuar në shenjë revolte ndaj këtij rasti, i cili është dënuar me ashpërsi nga të gjithë aktorët socialë dhe politikë.

Qytetarët e Drenasit marshuan sot në rrugë duke kërkuar drejtësi për rastin, ndërsa punonjësit e policisë kanë shpërthyer në lot. Punonjësit e policisë të cilët ishin angazhuar për mbarëvajtjen e saj, shpërthyen në lot kur protestuesit brohorisnin kundër tyre.

Një pjesë e qytetarëve ka shprehur solidaritet me punonjësit duke i përqafuar. pasi shpërthyen në lot pas përdhunimit të 16-vjeçares dhe thirrjet kundër tyre. Pas kësaj, policia është përqafuar nga qytetarët ku edhe janë dëgjuar thirrjet: “Policia është e jona”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zëdhënësja e ministrisë së Jashtme të Rusisë, Marija Zaharova, ka bërë të ditur se Moska nuk e ka ndryshuar qëndrimin ndaj Kosovës

Brenda këtij viti, Kosova do të bëhet me ambasada të reja në katër shtete.

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj e ka akuzuar përfaqësuesen e BE-së Federica Mogherini për dialog gjysmë të fshehtë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka komentuar Ligjin për Qeverinë, i cili parashikon zvogëlimin e numrit të të zgjedhurve dhe sak

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se taksa doganore 100 % e vendosur ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina d

Përkundër faktit se disa vende mund të kenë tërhequr aktin e njohjes, autoritetet në Prishtinë besojnë se janë 116 shtete që e kanë njohu

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Phillip S.Kosnett ka uruar qytetarët e Kosovës për 11-vjetorin e Pavarësisë.

Në Ditën e Pavarësisë së Kosovës, Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, Kryeministri Ramush Haradinaj, ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli b

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, i ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës për përvjetorin e 11-të të pavarësisë së vendit, ndër

Kosova ka shënuar sot 11-vjetorin e Pavarësisë, që kur në vitin 2008 në Kuvend u lexua Deklarata e Pavarësisë.