Plani amerikan që nxit Serbinë të njohë pavarësinë e Kosovës

Postuar: 11/03/2018 - 13:42

   Uashingtoni ka gati një plan prej 4 pikash, që nxit njohjen përfundimtare të pavarësisë së Kosovës. Mediat serbe shkruajnë se plani i është dërguar presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe do të shqyrtohet javën e ardhshme në Beograd e Prishtinë gjatë vizitës së ndihmës-sekretarit amerikan të shtetit Ues Miçell.

Plani i hartuar nga administrata Trump është zbardhur nga e përditshmja serbe “Novosti”. Aty parashikohet që Bashkësia e Komunave serbe të marrë kompetenca ekzekutive të gjera, veçanërisht në shëndetësi, arsim e kulturë. Qeveria e Kosovës duhet të ketë një zv/kryeministër nga radhët e komunitetit serb, i cili do të ketë rolin e drejtuesit të ekzekutivit për këtë bashkësi. Në plan i bëhet thirrje Beogradit të lejojë Prishtinën të bëhet pjesë e organizmave ndërkombëtare. Nëse Serbia e pranon, vendit i hapet rruga përfundimtare për tu anëtarësuar në Bashkimin Europian. Ndërsa Shtetet e Bashkuara i garantojnë mbështetje të veçantë ekonomike e diplomatike në arenën ndërkombëtare.

Pavarësisht se nuk përmendet termi “Pavarësi”, plani e shtyn në njohjen de fakto të Kosovës nga Serbia. E përditshmja serbe shkruan se Uashingtoni po e ndërmerr këtë hap, pasi është i pakënaqur me ritmet e ngadalta të Brukselit në zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka shkruar në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Paqes, duke thënë se rëndësinë e saj e dinë më së miri v

   22 persona janë arrestuar për përfshirje dhe shfrytëzim prostitucioni në Kosovë.

Kosova vazhdoi t’i kundërvihet kërcënimit gjithnjë në rritje të terrorizmit në vitin 2017, thuhet në raport.

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha mbrëmjen e së mërkurës në Tv Klan se është edhe do të mbetet kundër çdo marrëveshje me S

   Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri po qëndron në një vizitë zyrtare në Gjermani me ftesë të Ministres Federale të Drejtësisë dhe Mb

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se po

   Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha të hënën korrigjimi i kufijve rrezikon kthimin në të kaluarën tragjike, ndërsa bisedimet m

   Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës bëjnë të ditur se shkalla e papunësisë në Kosovë është rritur.

Unë jam i sigurt se në politikën kosovare, tek qytetarët e Kosovës, nuk ka aspak dyshim se ne, si udhëheqës institucionalë të Kosovës

Një person është plagosur mbrëmë në Prishtinë.