Po planifikonin një provokim të rëndë, policia e Kosovës arreston 8 tifozë çekë

07/09/2019 - 14:48

Kosova do të përballet me Republikën Çeke sot në orën 15:00 në “Fadil Vokrri”, ndërsa policia atje arriti të parandalojë një provokim, që mund të krijonte acarim të tifozërisë në shkallët e stadiumit.Bëhet fjalë për 8 shtetas çekë, që nga qyteti i Gjilanit po punonin për të vënë në jetë një skenar të ngjashëm me atë të Ballist Morinës në Beograd, në tetor të 2014-ës, pra ngritjen e një droni me mesazh politik.“

Bëhej fjalë për një flamur ku shkruhej “Kosova është Serbi”, të cilin çekët kishin marrë përsipër ta shpalosnin në stadiumin “Fadil Vokrri”, por plani i tyre dështoi dhe policia bëri shoqërimin e tyre në rajon.Mes tifozëve të arrestuar, ishte edhe një femër, ndërsa njëri prej tyre mbante edhe nënshtetësinë serbe. Policia arriti t’u bllokojë edhe flamurin provokues e dronin që do shërbente për ngritjen e pankartës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një serb ka tentuar dje të hyjë në Kosovë nëpërmjet pikës kufitare “Dheu i Bardhë”, duke prezantuar një patent shofer që dyshohet të jetë

Presidenti Hashim Thaçi përmes një mesazhi ngushëllimi për viktimat e tërmetit shkatërrimtar në Turqi, deklaroi se Kosova është e gatshme

Nënkryetarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se shumë shpejt do të takohen me përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosj

I dërguari special i Presidentit amerikan, Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, në një konferencë të përbashkët me kr

Në Vetëvendosje sot pritet të ketë një kthesë të madhe sa i përket qëndrimit për kryeparlamentarin.

Ramush Haradinaj, kryeministri në detyrë i Kosovës, ka folur në lidhje me padinë për shpifje që i është bërë nga Kryeministri i Shqipëris

Mëngjesin e së mërkurës u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në Prizren, Durim dhe Suada Hadri.

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump në dialogun Kosovë – Serbi pas takimit me të parin e LV-së, Albin Kurtin ka deklaruar se

Erdhën për pushime nga Suedia dy ditë më parë, por ky udhëtim për në vendlindje mbeti i fundit për ta.

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, është i bindur se marrëveshja e arritur për rivendosjen e linjës ajrore midis Prishtinës dhe Be