Presidenti Thaçi dekreton Albin Kurtin si Kryeministër

20/01/2020 - 12:41

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dekretuar Albin Kurtin për Kryeministër të qeverisë. Kreu i shtetit bëri me dije se dekretimin ia ka dërguar kreut të Lëvizjes Vetëvendosje.

Vendimi i Thaçit erdhi pas deklaratës së Vetëvendosjes për Kurtin, që e propozoi këtë fundit për Kryeministër.

Gjatë ditës së sotme ishte parashikuar edhe një takim mes Albin Kurtit dhe Hashim Thaçit, por kryetari i LVV nuk ka shkuar.

Duke filluar nga dita e sotme, që Presidenti Hashim Thaçi e ka dekretuar si Kryeministër, Albin Kurti ka 15 ditë afat për të formuar qeverinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-komandanti i UÇK-së dhe Zonës së Dytë të TMK-së në Prizren, Selim Krasniqi është intervistuar nga Gjykata Speciale në Hagë.

Kosova ka ndaluar mallrat që dyshohet se bartin koronavirusin e ri, Covid-19, të cilat kanë origjinën nga Kina, thonë zyrtarë të Doganave

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, ka thyer heshtjen, disa ditë pas skandalit me njohjen e vendit ng

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe ish-kryeministri Isa Mustafa, ka reaguar lidhur me taksën 100% për mallrat e Serbisë.

Ministrja e Jashtme e Xhamajkës, Kamina J. Smith, tha se vendi i saj nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

I është dhënë lamtumira e fundit 5 anëtarëve të familjes Bllaca, katër prej të cilëve dyshohet se u vranë nga vajza e vetme e familjes, V

I është dhënë lamtumira e fundit 5 anëtarëve të familjes Bllaca, katër prej të cilëve dyshohet se u vranë nga vajza e vetme e familjes, V

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar për shfuqizimin e vendimeve për konsuj diplomatikë.

Qeveria e Kosovës është duke punuar për heqjen e tarifës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës dhe për futjen

Policia e Kosovës ka treguar se oficerja e policise e cila qëlloi dhe vrau katër familjarët e saj kishte shfaqur më parë probleme shëndet