Presidenti Thaçi mund ta çojë në Kushtetuese Albin Kurtin

13/01/2020 - 20:42

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi mund t`i drejtohet Gjykatës Kushtetuese për të sqaruar paqartësitë ligjore në shërbim të funksionimit të institucioneve të reja, si dhe ato të lidhura me hapësirën kohore që ka partia e cila ka dalë e para nga zgjedhjet, për të propozuar emrin e të mandatuarit me formimin e qeverisë.

Mediat vendase citojnë burime të presidencës ta kenë bërë një pohim të tillë. Këto burime pretendojnë se janë të detyruar të ndërmarrin çdo hap të nevojshëm për ta përmbushur detyrimin e tyre kushtetues. Vetëm disa orë më parë, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i kishte dërguar Thaçit një letër të gjatë, ku i kërkonte që kreu i shtetit të mos ushtrojë presion për krijimin e qeverisë së re.

Kurti i kujtonte Thaçit edhe përgjegjësitë ligjore që ka si president i vendit, e theksonte se në dokumentin themeltar të Kosovës, nuk flitet për afate kohore mbi dërgimin e propozimit për personin e mandatuar. Ndërkohë, edhe njohës të kushtetutës në vend mendojnë se presidenti, duhet të presë.

Takimi i Thaçit dhe Kurtit u zhvillua një javë më parë dhe gjatë këtyre ditëve, ata kanë pasur dy letërkëmbime me njëri tjetrin. Ndonëse zgjedhjet në Kosovë kanë përfunduar prej tre muajsh tashmë, Lëvizja Vetëvendosje si parti fituese nuk ka arritur ende të nënshkruaj marrëveshjen e bashkëqeverisjes me LDK-në.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesin e së mërkurës u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre në Prizren, Durim dhe Suada Hadri.

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump në dialogun Kosovë – Serbi pas takimit me të parin e LV-së, Albin Kurtin ka deklaruar se

Erdhën për pushime nga Suedia dy ditë më parë, por ky udhëtim për në vendlindje mbeti i fundit për ta.

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, është i bindur se marrëveshja e arritur për rivendosjen e linjës ajrore midis Prishtinës dhe Be

Durim Hadri dhe Suada Hadri janë çifti nga Prizreni që u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre, mëngjesin e së mërkurës.

Hetuesit e Inspektoratit Policor të Kosovës përmes rrugëve operative kanë pranuar informatat se një zyrtar policor i Drejtorisë së Mitrov

Në një konferencë për mediat pas mbledhjes së qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj ka shuar edhe dyshimet se partia e AAK-sl dhe Lëvizja

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pas mbledhjes së mbajtur me Kryesinë e partisë së tij, para medieve tha se mbesin të

Marrëveshja e arritur sa i takon linjës ajrore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka sjellë reagimin edhe të Këshillit Kombëtar për Sigurinë t

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se Edi Rama ka qenë i angazhuar në projektin e ndarjes së Kosovës.