Rikthehen autobusët në Prishtinë/ Lejohen vetëm 20 udhëtarë dhe të gjithë me maska

19/05/2020 - 11:33

Faza e dytë e masave lehtësuese kundër COVID-19 ka nisur sot në Kosovë, ku ka rinisur punë dhe transporti publik, përfshirë ai qytetas dhe ndërqytetas.

Kreu i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar për rregullat që duhet të ndjekin të gjithë qytetarët që do t’u duhet të lëvizin me transportin publik-urban në kryeqytet.

Ndër të tjera Ahmeti tha se do të lejohen maksimalisht 20 udhëtarë dhe s’do të lejohet hyrja pa maska.

“Rifillon transporti publik, por me rregulla: numri maksimal i udhëtarëve ve për autobus – 20, nuk lejohet me hy në autobus pa maska, udhëtarët duhet ta kenë vërtetimin që janë në punë te org. e komp. që janë të lejuara ose të jenë në orarin e tyre të daljes – do të ketë kontrolle të policisë”, ka shkruar ai në Facebook.

Në fazën e dytë fillojnë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë do të fillojnë punën edhe:

  • Tregtia me pakicë (plotësisht),
  • Dentistët dhe Fizioterapeutët,
  • Floktarët dhe Sallonet e ondulimit,
  • Tregu i Gjelbër,
  • Gastronomia (merre me vete),
  • Transporti Hekurudhor,
  • Qendrat e thirrjeve (me listat e stafit esencial),
  • Hapja e Muzeve dhe Galerive.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nesër me të gjitha gjasat Kosova do të jetë me qeveri të re.

Kosova ka raportuar rritje të numrit të rasteve me Covid-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se sot janë testu

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi në një konferencë për media, se ka pranuar vendimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese rreth çë

Pas problemeve që shkaktoi në pikën kufitare të Morinës, ku kamionë nga Shqipëria janë penguar nga pala kosovare, pasi duhet të bënin dez

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet të dorëzojë sot në Kuvend për seancën ku pritet të votohet qeveria e re, me në krye Avdullah Hotin.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur një ditë më parë ka vendosur për fillimin e fazës së tretë të lehtësimit të masave ndaj pandemis

Ilaçi “Hidroksilkolina” i cili përdorej në Kosovë për kurimin e pacientëve të infektuar me llojin e ri të koronavirusit (Covid-19), tanim

Një rritje të lehtë të shifrave nga COVID-19 ka shënuar Kosova në 24 orët e fundit.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, tha të shtunën përmes një postimi në Facebook se janë duke e pritur aktgjykimin e

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë testuar gjithsej 311 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe g