Sot afati i fundit për aktakuzën ndaj Thaçit

24/10/2020 - 13:18

Sot është afati i fundit kur Gjykata Speciale duhet të konfirmojë apo të rrëzojë aktakuzat e ngrita për Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi. Ekspertët thonë se Gjykata mund të mos e publikojë vendimin e marrë deri sa Thaçi të paraqitet para gjyqtarit.

Megjithatë në rast të konfirmimit të akt-akuzës, Gjykata Speciale nuk e ka obligim ta publikojë atë, konfirmojnë nga Dhomat e Specializuara. Avokati i akredituar në Gjykatën Speciale, Artan Qerkini shpjegoi per Tv Klan se mund të merren parasysh edhe rrethanat që kemi të bëjmë me një President të vendit.

Ndërsa në rast të hedhjes poshtë të aktakuzës, nuk ka rregullore që e përcakton se ajo duhet të bëhet publike në ditën kur bëhen 6 muaj nga pretendimet e prokurorit.

Pretendimet e zyrës së Prokurorit të Specializuar për aktakuzë u bënë publike në kohën kur Presidenti ishte nisur për udhëtim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Zyra e prokurorit të specializuar pretendon se Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe disa persona të tjerë janë penalisht përgjegjës për 100 vrasje të paligjshme, tortura dhe përndjekje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deri më tani nuk njeh asnjë vendim të KQZ që ia ndalon kandidimin në zgjedhjet e 14 shkurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, mund të pretendojë postin e kryeministrit, por ai nuk do të jetë në radhën e deputetëve të

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.683 persona të dyshuar pë

Aleanca më e fuqishme ushtarake në botë, NATO, është deklaruar se do të vazhdojë ta mbështesë fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi.

Këngëtarja e njohur Dua Lipa ka treguar gjithmonë se sa e lidhur është me vendin e saj të lindjes dhe së fundmi i ka bërë thirrje të gjit

Ramush Haradinaj vijon t’i qëndrojë idesë që ka hedhur për një referendum për bashkim kombëtar me Shqipërinë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.729 persona të dyshuar pë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratës së Presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, i cili u shpreh se “Shqipër

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 1.377 persona të dyshua

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve u kërkoi të hënën gjashtë institucioneve të ndryshme të Kosovës që të bëjnë verifikimin e kandidatëve të p