Të dhënat e para për zgjedhjet në Kosovë, ja sa qytetarë kanë votuar në dy orë e gjysmë

06/10/2019 - 12:02

Demokracia në Veprim (DnV) në konferencën e dytë për medie ka informuar lidhur me mbarëvajtjen e procesit të votimit të ditës së sotme

Sipas DnV deri në orën 9:30 kanë votuar rreth 6 % e qytetarëve, derisa janë shënuar një varg parregullsish.

“Deri në orën 9:30 kanë votuar 6% e qytetarëve me të drejtë vote. Ndërkohë procesi zgjedhor është duke u zhvilluar i qetë por nuk kanë munguar as pa rregullsitë gjatë procesit të votimit. Deri në orën 9:30 qytetarët kanë pasur problem në gjetjen e vendvotimit me ç’rast janë shënuar rreth 3695 raste në terren”, ka thënë Mexhide Demolli-Nimani, drejtoreshë Ekzekutive e organizatës FOL.

Përpos kësaj sipas DnV parregullsi ka pasur në shumicën e komunave të Kosovës, mirëpo në përgjithësi procesi është duke kaluar i qetë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pesë raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë dhe numri në total i të infektuarve në vend ka shkuar në 1.

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Christian Heldt, ka thënë se Gjermania do të jetë afër qeverisë së kryeministrit të Kosovës, Avdullah Ho

Kryeministri i ri i qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti ka marrë sot zyrtarisht detyrën e tij, i pritur nga sekretari Fitim Krasniqi.

Aktivisti i Vetëvendosjes, Veron Hasani, i cili u përplas fizikisht me truprojat e Hashim Thaçit, ka reaguar në lidhje me ngjarjen, ndërs

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka reaguar në lidhje me votimin e qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës.

Presidenti Hashim Thaçi ka përgëzuar deputetët e Kuvendit të Kosovës për votimin e Qeverisë së re.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar me 61 vota për qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së.

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala do të drejtojë seancën për votimin e Qeverisë Hoti.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, të dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, do t’i drejtohen serish ulëseve të tyre për të zgjedhur një qeveri të

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë me komunikatë për media pas përfundimit të takimit të Kryesisë dhe grupit parlamentar të kësaj partie, një d