Thaçi flet pas takimit me Albin Kurtin: Do respektoj Kushtetutën dhe vullnetin e qytetarëve

01/04/2020 - 13:55

Presidenti Hashim Thaçi pas takimit me krerët e partive politike, shtoi se të gjitha veprimet e mëtejshme, do të jenë transparente dhe në përputhje me Kushtetutën, ligjet dhe praktikat e më hershme.

“Sot si president i vendit duke respektuar Kushtetutën, ligjet, mandatin tim si president pas mocionit më 25 mars jam i detyruar të fillojë konsultat me partitë politike dhe liderët për hapat e mëtutjeshëm të funksionimit të institucioneve apo themelimit të Qeverisë së re. Respektimi i plotë i legjitimiteti të qytetarit duke marrë parasysh edhe shkarkimin e Qeverisë. Të gjitha veprimet e mëtutjeshme që do të ndërmarr si president pas konsultimeve do të jenë transparente në përputhshmëri me Kushtetutën, ligjet dhe praktikat e mëhershme të deklaruara sipas vullnetit të partive. Do të jetë proces kushtetues, i konsultuar dhe ligjor ju do të njoftoheni me të gjitha”.

Presidenti ka bërë të ditur se nesër (e enjte), do të takohet edhe me krerët e partive të tjera, Ramush Haradinajn e AAK-së, Fatmir Limajn e Nisma Socialdemokrate, përfaqësuesit e Listës Serbe dhe ata të Grupit 6+.

Gjatë konferencës, Thaçi ka folur edhe për situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit, teksa u ka bërë thirrje qytetarëve që të vazhdojnë të qëndrojnë nëpër shtëpi dhe të respektojnë rekomandimet IKSHP-së.

“Është mbresëlënëse se duke zbatuar këshillat e IKSHP-së, qytetarët po tregojnë disiplinë dhe sakrifikojnë në interes të shëndetit për qytetarin familjen shoqërinë. Duke respektuar këto rekomandime dhe duke mos krijuar panik do ta tejkalojmë këtë situatë të rëndë. Ju ftoj të respektoni këshillat e IKSHP, të rrini në shtëpi dhe ta përballojmë më lehtë. Të prekurve nga virusi u urojmë shërim më të shpejt”, tha Thaçi, ndersa ka falënderuar mjekët, policët, pjesëtarët e FSK-së, bizneset dhe të gjithë ata që po përballen me situatën e re të krijuar nga koronavirusi./RTK

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pesë raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë dhe numri në total i të infektuarve në vend ka shkuar në 1.

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Christian Heldt, ka thënë se Gjermania do të jetë afër qeverisë së kryeministrit të Kosovës, Avdullah Ho

Kryeministri i ri i qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti ka marrë sot zyrtarisht detyrën e tij, i pritur nga sekretari Fitim Krasniqi.

Aktivisti i Vetëvendosjes, Veron Hasani, i cili u përplas fizikisht me truprojat e Hashim Thaçit, ka reaguar në lidhje me ngjarjen, ndërs

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka reaguar në lidhje me votimin e qeverisë Hoti në Kuvendin e Kosovës.

Presidenti Hashim Thaçi ka përgëzuar deputetët e Kuvendit të Kosovës për votimin e Qeverisë së re.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar me 61 vota për qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së.

Deputeti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Kujtim Shala do të drejtojë seancën për votimin e Qeverisë Hoti.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, të dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit, do t’i drejtohen serish ulëseve të tyre për të zgjedhur një qeveri të

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë me komunikatë për media pas përfundimit të takimit të Kryesisë dhe grupit parlamentar të kësaj partie, një d