Thaçi: Jemi të zhgënjyer me Bashkimin Europian

14/02/2020 - 17:23

Kosova dhe Serbia firmosën sot një marrëveshje të re, e cila mendohet të jetë një hap tjetër drejt rinisjes së dialogut dhe normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve. Me gjithë entuziazmin e këtij hapi të ri presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk i fshehu rezervat që ai ka ndaj Bashkimit Europian.

Para firmosjes së marrëveshjes për hekurudhat dhe autostradat, Thaçi u shpreh hapur se Kosova është e zhgënjyer nga Bashkimi Europian.

“Ne synojmë që të jemi pjesë e BE, por e them hapur dhe sinqerisht që Kosova nga Be është e zhgënjyer, e dëshpëruar, mund të them edhe e tradhtuar, sepse nuk ka ndodhur liberalizimi i vizave”, tha ai nga Mynihu.

Nga ana tjetër, ai nuk i kurseu falënderimet për SHBA dhe të dërguarin e posaçëm të presidentit Trump, Richard Grenell në arritjen e marrëveshjes finale me Serbinë.

“Theksoj se garanci e sigurt është roli udhëheqës i SHBA dhe roli unik i BE”, u shpreh ndër të tjera Thaçi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në urimin e tij me rastin e përvjetorit të pavarësisë së Kosovës tha se sovraniteti dhe pavarë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka bërë homazhe te varri i ish-presidenti Ibrahim Rugova në 12-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së

17 janari është një ditë e shënuar për gjithë shqiptarët kudo që janë, pasi përkon me datën kur Kosova u shpall e pavarur.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Mynih, është shprehur se ka rezerva sa i përket në

Kryeministri Albin Kurti nga Mynihu ka folur për marrëveshjen përfundimtare me Serbinë duke thënë se është mirë të ndodhë shpejt, por shp

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha se nuk e konsideron takim me presidentin serb, Aleksandar Vuçic pjesëmarrjen e përbashkët në një

Një ngjarje e rëndë ndodhi në Kosovë, ku një 18-vjeçare, e cila ishte deklaruar e zhdukur prej 10 ditësh, u gjet mbrëmjrn e djeshme.

Presidenti amerikan, Donald trump ka uruar Kosovën për 12 vjetorin e pavarësisë.

Në kuadër të Konferencës së Sigurisë në Mynih, ambasadori amerikan, Richard Grenell u takua mbrëmë me presidentin Thaçi dhe presidentin s

Marrjen e detyrës së re si Kryeministër i Kosovës, Albin Kurtit ia ka uruar përmes një letre edhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pomp