Thaçi për kufijtë: Ndoshta tërhiqem kur të dëgjoj ide më të mira

16/10/2018 - 12:32

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur përsëri për idenë e tij për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës e Serbisë, e cila po kundërshtohet fuqishëm nga opozita e vendit.

Thaçi ka thënë se pozicioni i tij karshi kufijve “është kushtetues dhe ligjor, dhe i pakontestueshëm”.

I pyetur nëse do të ishte i gatshëm të tërhiqej nga ideja e tij për kufijtë, “në emër të konsensusit nacional”, Thaçi është përgjigjur: “Kur të dëgjoj ide të tjera më të mira, do ta mendoj”.

“S’kam dëgjuar ide më të mira për ta përmbyllur dialogun me Serbinë”, është shprehur ai.

“Synimi im është ky: Të ndodhë dialogu, Kosova të jetë sa më unike, mundësisht. Mbështes fuqishëm korrigjimin e kufirit”, ka thënë Thaçi.

“S’ka njohje reciproke, pa definim të kufirit”, ka këmbëngulur Thaçi në T7.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të shtëna me armë zjarri janë regjistruar pasditen e sotme në Prishtinë, ku për pasojë ka mbetur i plagosur një person.

Situata e tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë po provokon sulme edhe ndaj qytetarëve të thjeshtë.

Në vitin 2016 Komisioni Evropian i kishte vendosur Kosovës dy kushte për liberalizimin e vizave.

Derisa gjithë matematikat e partive të tjera e dërgojnë PDK-në në opozitë, nënkryetari i kësaj partie Xhavit Haliti ka paralajmëruar një

Një ditë pas shpërndarjes së parlamentit të Kosovës është zyrtarizuar edhe koalicioni parazgjedhor AKR-Nisma, që ndryshe po e quajnë “Qen

Një aksident i rëndë ka ndodhur para pak minutash në rrugën "Agim Ramadani" në Prishtinë, ku një kamion i kompanisë "Pastrimi" ka shkaktu

Zëvendësministri në detyrë i Punëve të Brendshme të Kosovës, Izmi Zeka është përfshirë në një aksident, ditën e djeshme, raportojnë medie

Kuvendi i Republikës së Kosovës sot do të mbajë seancen plenare, në të cilën do të shqyrtohet propozimi i grupit të deputetëve për shpërn