Vëllai i Mustafës kërkon azil në BE. Kryeministri: E detyroi sëmundja e rëndë

21/03/2016 - 09:53

Vëllai i kryeministrit Isa Mustafa kërkon azil në një nga vendet e Bashkimit Europian. Fillimisht lajmi u publikua në media dhe më pas vetë kryeministri e pranoi duke deklaruar se shkaku ishte sëmundja e tij e rëndë për të cilën nuk gjente dot shërim në Kosovë.

Ndërkohë në Tiranë në vjeshtën e vitit të kaluar i ishte nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale në Tiranë. Sipas tij, kjo është pasoja e mungesës së liberalizimit për qytetarët e Kosovës.  

Reagimi i Mustafës në Facebook

“Qytetarë të nderuar,

Po lexoj në portale se vëllai im paska kërkuar azil për shkaqe shëndetësore jashtë vendit. Kjo është e vërtetë. Më vonë jam informuar nga familja e vëllai, se ai kishte kërkuar qëndrim jashtë vendit, për t'u shëruar nga një sëmundje e rëndë, për të cilën nuk gjente shërim në Kosovë. Në vjeshtën e vitit që shkoi ka pasur një ndërhyrje në Tiranë, tani është në Prishtinë, dhe gjendja e tij vazhdon të jetë mjaft e rëndë. Dyshoj se mund t’i ndihmoj as Vehbi Kajtazi me Insajderin, por mund t’ia rëndojë dhembjet e tij të mëdha.
Në valën e migrimeve, dua të jem i hapur me ju se, kanë shkuar edhe mesa e nipa të mi dhe janë kthyer. Kjo flet se edhe familjarët e mi ndajnë fatin me qytetarët e tjerë, hallexhi, të Kosovës. Prandaj si Kryeministër po angazhohem që të gjejmë zgjidhje, të liberalizojmë vizat, të tërheqim investime për të krijuar vende të punës, të përmirësojmë sistemin shëndetësor dhe që sa më pak qytetarët tanë të kenë nevojë të kërkojnë shërim në forma të tilla jashtë vendit.
Përgjegjësia ime është të punoj për të gjetur zgjidhje për qytetarët e mi. I vetëdijshëm për gjendjen e rëndë në të cilën jemi po punoj të intensifikoj kontaktet dhe lidhjet me vendet të cilat mund ta mbështesin zhvillimin ekonomik dhe social të Kosovës.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Iran Bardalli është autori i vrasjes së policit Sami Thaçi dhe plagosjes së dy të tjerëve gjatë operacionit anti- drogë në Zhur të Prizre

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hekuran Murati, ka thënë se kjo parti i ka bërë shtatë propozime LDK-së për arritjen e marrëveshjes për

Një polic i vdekur dhe dy të tjerë të plagosur është bilanci tragjik i një shpërthimi në Zhur të Prizrenit dje në mbrëmje.

Një polic i vdekur dhe tre të tjerë të plagosur, është bilanci tragjik i një shpërthimi në Zhur të Prizrenit mbrëmjen e kësaj të marte.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës nuk kanë arritur marrëveshje për koalicion qeverisës.  Lideri i LVV-së, Albin Kurti

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar, Gjermanisë, Francës e Italisë, thanë të martën përmes një deklarate se nuk mb

Mbi 5 mijë qytetarë të Republikës së Kosovës kanë hequr dorë nga nënshtetësia kosovare vetëm në vitin 2019 për të zgjedhur një nga shtete

Pas marrëveshjes për linjën ajrore Prishtinë-Beograd po negociohet marrëveshja tjetër, ajo për linjën hekurudhore.

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe sigurinë  Josep Borrell, do vizitojë në fund të kësaj jave Kosovën dhe Serbinë.

Ka përfunduar takimi mes delegacionit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës, që zgjati më shumë se dy orë. Palët