Vetëvendosje fiton në bastionin e LDK-së, serbët marrin Mitrovicën e Veriut

29/11/2020 - 21:38

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi ka fituar komunën e Podujevës, një prej bastioneve të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Bulliqi ka fituar me 51.64% të votave duke shmangur kështu balotazhin.

Nënkryetari i LDK-së dhe kryetari i Podujevës për disa mandate, Agim Veliu, ka thënë se partia e tij i ka humbur zgjedhjet.

“Ne i kemi humbur këto zgjedhje, ky është vendimi i sovranit”, ka thënë Veliu.

Bulliqi është një ish-anëtar i LDK-së që la partinë e Isa Mustafës për t’iu bashkuar Vetëvendosjes. Ai ka mbajtur më parë postin e drejtorit të arsimit në Podujevë, ndërkohë që ka qenë edhe deputet nga listat e LDK.

Në zgjedhjet e fundit ai fitoi si deputet në lsitën zgjedhore të VV-së, ndërsa vendi i tij në Kuvend pritet të zëvendësohet.

Zgjedhjet e parakohshme në këtë komunë janë mbajtur për shkak se kryetari paraprak Agim Veliu la pozitën për tu bërë ministër i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës.

Ndërkohë sot është votuar edhe në Mitrovicë të Veriut ku ka fituar kandidati i Listës Serbe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të tjera detaje zbulohen nga vrasja që tronditi pasditen e sotme kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën.

Një person është vrarë pasditen e sotme në rrugën “Ndue Përleshi” në Prishtinë.

Lëvizja “Vetëvendosje” dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) kanë dorëzuar në Gjykatën Supreme ankesat në lidhje me vendimin e Panel

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 2.325 persona të dyshuar pë

Kërcënohet me jetë kryetarja e Kuvendit dhe presidentja në detyrë e Kosovës, Vjosa Osmani.

Gjykata Speciale e Hagës ka refuzuar kërkesat e avokatëve për lirimin e Hashim Thaçit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit.

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër mesazh për Serbinë.

Albin Kurti nuk lejohet të kandidojë në zgjedhjet e 14 Shkurtit.

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvilluar sot rreth bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.