Vetëvendosje: Nuk ka protestë nesër

02/06/2020 - 22:03

Lëvizja Vetëvendosje ka dalë me komunikatë për media pas përfundimit të takimit të Kryesisë dhe grupit parlamentar të kësaj partie, një ditë para seancës së jashtëzakonshme për votimin e Qeverisë Hoti.

Në këtë mbledhje është diskutuar situata politike në Kosovë, sidomos zhvillimet e fundit dhe është kritikuar ashpër Aktgjykimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese, që, siç thuhet, ‘e vulosi këtë Gjykatë si të kapur, madje edhe më fort se shteti ynë në përgjithësi’.

“Përjashtimi edhe i zgjedhjeve edhe i fituesit është i pashembullt dhe e bën këtë aktgjykim të padrejtë e të papranueshëm. U vlerësua mbështetja e madhe e qytetarëve, puna e mirë e Qeverisë në detyrë, dhe organizimi nga aktivistët i peticionit “Duam Zgjedhje!” Duket qartë se ky peticion do t’i thyejë të gjitha rekordet duke u bërë peticioni më i madh në Kosovën e pasluftës”, thuhet në komunikatë.

Po ashtu thuhet se në mbledhje u kundërshtua tentimi për qeveri të re pa zgjedhje të reja, pasi sipas Lëvizjes Vetëvendosje kjo qeveri do të ishte e presidentit dhe nuk do të ngërthente as 1/3 e mbështetjes qytetare elektorale dhe do të varej komplet nga Lista Serbe dhe Serbia.

Lëvizja Vetëvendosje bën me dije se nuk do të organizojë protestë nesër, por po ashtu bën me dije se nuk dëshiron të dekurajojë protesta të tjera të paralajmëruara nga grupet e ndryshme të qytetarëve, duke thënë se protestat po bëhen të pashmangshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në rrjetet sociale presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi bën me dije se më 13 korrik është ftuar nga Prokuroria Speciale

Shtabi i Krizës për komunat veriore të Kosovës, ka vendosur që të kufizojë lëvizjen e qytetarëve nga ora 21:00 deri në orën 05:00.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes njoftoi se një ushtar amerikan, që shërbente në Kosovë, ka vdekur.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të udhëtojë sot për në Paris, ku nesër do të takohet me presidentin francez, Emmanuel Macron.

Ministria e Punëve të Brendshme në Kosovë, respektivisht Agjencia e Regjistrimit Civil, ka njoftuar se në Qendrën e Regjistrimit të Autom

Prej sot, duke filluar nga ora 21:00 deri në orën 05:00, ndalohet çfarëdo qarkullimi i personave fizikë jashtë shtëpive/banesave të tyre

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka prezantuar masat e reja në kuadër të luftimit të koronavirusit, duke u vendosur sërish ora polic

Katër persona te tjere kanë vdekur në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës që ishin të infektuar me COVID-19.

Forca të shtuara të policisë së Kosovës kanë zbarkuar në mëngjesin e së dielës në Klinikën Infektive të QKUK-së.

Tetë persona të vdekur si pasojë e koronavirusit janë regjistruar të shtunën e 4 korrikut në Kosovë.