Vetëvendosje refuzon propozimin e LDK-së për kryeparlamentarin

15/01/2020 - 22:01

Dy deputetët e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu e Liburn Aliu, e kanë quajtur tallje propozimin e fundit të LDK-së që kjo parti të marrë kryeparlamentarin deri në kohën kur të zgjidhet presidenti i ri.

Sipas tyre, ky është propozim i dëmshëm. Ata kanë thënë se nuk mund të shkarkohet Glauk Konjufca i VV-së nga posti i kryeparlamentarit “sepse ai ka marrë votat e deputetëve”.

“Meqenëse kemi mbërri këtu ku s’kemi dëshiruar, pas gjithë përpjekjeve që të bëjmë marrëveshje për kryeparlamentar e s’kemi arritur e u votua me votat e deputetëve e s’do të ishte mirë që dy persona të ulen e të shkarkojnë një person që ka marrë votat, do të ishte e dëmshme të bëjmë shkelje, një tërheqje. Po ulen dy përfaqësues, kryetarë partish për të shkarkuar një person të votuar”, ka thënë Aliu në Rubikon të KTV-së. “Andaj po bëjmë propozim të dëmshëm. Po marrim vet përgjegjësinë, po e rrisim numrin e ministrive në 14. Më e rëndë është çështja e kthimit të votës së deputetëve sesa ndryshimi i atij vendimit për 12 ministri”.

“Ofertën e bëmë publike pasi Veliu tha se është joserioze. Pastaj edhe këta e bënë publike ofertën e datës 8 janar. Sipas kësaj oferte kërkohet nga VV-ja të tërheqë kryeparlamentarin dhe pas dy vitesh kur të zgjidhet presidenti, të kemi kthimin e kryeparlamentarit. Kjo i bie që të kërkojmë dorëheqjen e Konjufcës. Vendimi i tillë i prapakthimit pas gjithë atyre përpjekjeve është me kosto të madhe edhe për VV-në edhe për Konjufcën edhe për personalitetin e tij e të Kurtit e të zotit Mustafa, të cilët në mënyrë arbitrare shkarkojnë një person si vendim të parë demokratik pasi të bëjnë qeverinë. Le të bëhet inicim për shkarkimin e tij është diçka tjetër. Do të mund të dorëhiqej nëse bën vepër të rëndë. S’mund të përgjigjemi me po ose jo. Nëse kërkohet që dy persona të ulen sikur dy diktatorë që një vendim të Kuvendit, vendimin e parë të Kuvendit, ta shkarkojnë kështu, është fyerje edhe për institucionin. Andaj një gjë e tillë është e papranueshme për VV-në e andaj ishte një propozim i tillë që të mos bëhet e për të përballur këtë jemi të gatshëm të rrisim qeverinë, për hir që të mos bëhet ajo”, ka shtuar Aliu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria e Kosovës është duke punuar për heqjen e tarifës 100 për qind ndaj produkteve të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës dhe për futjen

Policia e Kosovës ka treguar se oficerja e policise e cila qëlloi dhe vrau katër familjarët e saj kishte shfaqur më parë probleme shëndet

Teksa priten rezultatet e autopsisë së trupave të viktimave të familjes Bllaca në Gjilan, detaje të reja mësohen nga ngjarja që tronditi

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar në lidhje me deklaratën e sotme të kryeministrit Albin Kurtit për heqjen e taksës

Kryeministri kosovar, Albin Kurti ndërsa ka folur sot për heqjen e taksës nuk ka dhënë një afat se kur do ta marrë një vendim të tillë, p

I dërguari i Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar ashpër ndaj lajmit se Shtetet e Bashkuara të Amerikës end

Shtetet e Bashkuara nuk kanë përjashtuar mundësinë e shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht kundërshtimit t

Zyrtarë të Institutit të Mjekësisë Ligjore i kanë nxjerrë trupat e pajetë të pesë anëtarëve të familjes Bllaca nga shtëpia e tyre, ku sot

Valdete Bllaca është policja e cila dyshohet se ka kryer krimin makabër sot në Gjilan, duke i marrë jetën prindërve, dy vëllezërve dhe më

Dalin të dhënat e para zyrtare për krimin e rëndë që tronditi sot Gjilanin.