Viktimat e përdhunimeve në Kosovë, AI: Ende nuk ka drejtësi

Postuar: 13/12/2017 - 17:14

   Gati dy dekada pasi mijëra gra dhe vajza në Kosovë u përdhunuan në mënyrë sistematike gjatë konfliktit të armatosur, të mbijetuarat janë gati të marrin kompensimin e shumëpritur, por vetëm një grusht autorësh janë dënuar për këto krime.

Kështu pohon organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut “Amnesty International” në një raport të publikuar të mërkurën, i cili quhet “Plagët që djegin shpirtrat tanë: Kompensimi për të mbijetuarit e përdhunimeve të kohës së luftës, por ende pa drejtësi”.

Atje shpalosen pasojat shkatërruese fizike dhe psikologjike të dhunës seksuale të pësuar nga të mbijetuarat, të cilat deri më tani janë margjinalizuar nga shoqëria dhe nuk kanë marrë mbështetje nga qeveria.

Raporti thekson se vetëm një autor nga Kosova, është dënuar në një gjykatë serbe dhe asnjë në Kosovë, ku pas luftës Kombet e Bashkuara dhe nga dhjetori 2008 edhe policia dhe prokurorët e Bashkimit Evropian, ishin përgjegjës për hetimin e këtyre krimeve.

Sidoqoftë, hetuesit ndërkombëtarë shpesh kanë dështuar të ndjekin të dyshuarit ose të mbledhin dëshmi, pohon organizata. “Amnisti International” ka intervistuar disa prej viktimave, shumica e të cilave thonë se e kanë humbur shpresën në drejtësi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Policia e Kosovës ka zbuluar në një lokal nate 11 femra të huaja që punonin ilegalisht.

Kosova nuk do ta lejojë Serbinë të përfshihet në hetimet për vrasjen e Oliver Ivanoviç.

Sharafedin Sylejmani, ish-kryetari i komunës së Prishtinës, ka ndërruar jetë të mërkurën mbrëmë në moshën 87-vjeçare.

Një ditë pas vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviç, një politikan tjetër është i kërcënuari i radhës

   Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dënuar vrasjen e Oliver Ivanoviçit dhe ka bërë thirrje që kjo vepër të mos përdoret nga a

   Lideri i Iniciativës Qytetare, Oliver Ivanoviç, është qëlluar për vdekje sot në mëngjes në pjesën veriore të Mitrovicës, ndërsa vetëm

   Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka siguruar përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Fede

Serbia është duke përgatitur një plan sekret për trazira në Kosovë gjatë vitit 2018.

Oliver Ivanoviç u vra sot në Mitrovicë teksa po hynte në zyrat e partisë së tij. Ai u qëllua me 4 plumba nga një autor ende i paidentifik

Serbia pritet të mbledhë Këshillin e Sigurisë Kombëtare rreth mesditës pas vrasjes në Mitrovicë të Oliver Ivanoviç, liderit të serbëve në