Vulin: Shqiptarët dhe serbët në Kosovë duhet të ndahen përgjithmonë

07/02/2018 - 10:54

‘Serbia duhet të kërkojë një marrëveshje për ndarje me Kosovën fqinje me qëllim që të përfundojë mosmarrëveshja që e pengon pranimin e Beogradit në Bashkimin Evropian’. Kështu u shpreh të martën ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin. Vulin nuk ka specifikuar se cila pjesë e vendit sipas tij duhet të ndahet, por thirrjet e ngjashme të bëra në të kaluarën kanë vënë në shënjestër veriun e Kosovës.

Ministri i Jashtëm Ivica Daçiç ka sugjeruar më parë ndarjen e Kosovës si një zgjidhje të mundshme për mosmarrëveshjen territoriale, por që nuk përfaqëson qëndrim zyrtar të qeverisë serbe, siç pretendon ai.

Sipas një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga BE-ja në vitin 2013, Prishtina pranoi të jepte më shumë autonomi për enklavat serbe në Kosovë dhe t'u jepte statusin e mbrojtur manastireve ortodokse. /Zëri/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, është takuar me ambasadorin Nathan A.

Ministria e Punëve të Jashtme ka siguruar informacione zyrtare se tre shtetasit kosovarë, të cilët ishin pjesë e aksidentit zinxhir në Se

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro projektligjit të parë që transformon Ministrinë e FSK-së në Ministrinë e Mbrojtjen.

Kuvendi i Kosovës do të procedojë ligjin për shndërrimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, por pa ia ndryshuar asaj emërtimin.

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Vasfije Krasniqi-Goodman ka thyer një tabu në shoqërinë kosovare pasi është bërë gruaja e parë, viktimë e dhunës seksuale gjatë luftës së

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës, Bejtush Gashi i ka dorëzuar detyrën e ministrit të ri në këtë detyrë, z.Ekrem Mustafa.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka folur përsëri për idenë e tij për “korrigjim kufijsh” mes Kosovës e Serbisë, e cila po kundërshtoh

Para pak çastesh ka ndodhur një shembim i zjarrit mes Policisë dhe disa të dyshuarve, ku ka mbetur i vdekur një i dyshuar dhe një tjetër

Kuvendi i Kosovës ka hequr nga rendi i ditës votimin e propozim-rezolutës nga debati parlamentar për dialogun me Serbinë.