Zbulimi’ i fundit i mediave serbe: Kush do të jetë kryeministër i Kosovës

Postuar: 11/08/2017 - 21:24

Në këmbim të shumicës, Ramush Haradinaj do të heqë dorë nga pozita e kryeministrit për ta bërë kryeministre themeluesen e partisë Alternativa, Mimoza Kusari-Lila, shkruan sot media serbe e rrjetit mediatik rus “Sputnik”.

Kjo lëvizje, siç thekson “Sputnik”, i është ofruar autoriteteve politike kosovare mnga bashkësia ndërkombëtare, si mundësi për zgjidhjen e krizës politike në Kosovë, transmeton Insajderi.

Sipas shkrimit, Ramush Hardinaj është nën presionin e bashkësisë ndërkombëtare për të pranuar propozimin që Mimoza Kusari-Lila të jetë kryeministre e re e vendit, ndërsa ai do të jetë zëvendëskryeministri i parë.

“Sputnik” raporton se Pacolli dhe Ilir Deda, të cilët u ndanë nga koalicioni me LDK-në e Isa Mustafës, premtuan mbështetjen e gjashtë deputetëve të tyre (katër nga AKR-ja dhe dy nga Alternativa) që koalicioni PAN të jetë në gjendje të formojë qeverinë e re.

Në këtë skenar, Behgjet Pacolli do të merrte edhe detyrën e zëvendëskryeministrit të qeverisë së Kosovës, por edhe të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Lajmi është përhapur në shumicën e mediave serbe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lëvizja Vetëvendosje do të hyjë në zgjedhjet lokale të 22 tetorit vetëm me burra si kandidatë për kryetarë komunash.

Në aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, sapo është sjellë me avion trupi i pajetë i ish-kryeministrit Bajram Rexhepi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpallur sot ditë zie në Kosovë, në nderim të ish-kryeministrit të vendit, Bajram Rexhepi, i cili

Ndërron jetë ish-kryeministri i Kosovës Bajram Rexhepi.

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kërkuar që askush të mos e ofendojë UÇK-në, pasi sipas tij liria në Kosovë erdhi falë saj.

Presidenti i Serbisë, Vuçiç bën thirrje për dialog për Kosovën dhe për “pajtim historik me shqiptarët”.

Një ngjarje e rëndë është shënuar në qendër të qytetit të Mynihut në Gjermani reth orës 22:00 të mbrëmjes së djeshme.

U kthye në një debat të tensionuar mbledhja e Këshillit të Sigurisë në Kombet e Bashkuara ku u mbajt raporti tremujor për situatën e Koso

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj ka thënë se i qëndron besnik deklaratës së tij se në një afat kohor brend

Të hënën, për të katërtën herë radhazi pritet të mbahet vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit nga kryesuesi i seancës, deputeti Adem