400 grabitje në Francë, shqiptarët kapen në flagrancë me 50 kg bizhuteri ari

12/02/2020 - 22:57

Me rreth gati 50 kg bizhuteri ari, e cila do t’u sillte fitime të majme, hajdutët shqiptarë u dërguan posaçërisht në Francë për të kryer një aktivitet të tillë. Grupi drejtohej nga një shqiptar, i cili ishte shkelës i përsëritur i ndalimit për të qëndruar në shtetin francez.

Grupi dyshohet të ketë kryer më shumë se 400 grabitje në Francë, ndërsa aksioni u ndërmor nga xhandarët e Versajës. Katër burra sapo janë vendosur nën hetim nga juridiksioni i specializuar ndërrajonal (JIRS) i Parisit janë burgosur. Klienti, si dhe një argjendar belg me qendër në Antwerp dhe që dyshohet se kishin shkrirë arin e vjedhur në Francë, u arrestuan dhe u burgosën në Belgjikë.

Në mars të vitit 2019, hetuesit e Versajës vunë re një rritje të vjedhjeve në disa zona. Vjedhjet bëhen sistematikisht në muzg, kur pronarët nuk janë kthyer ende në shtëpi. Një ekip hajdutësh nga Shqipëria është në shënjestër dhe gjurmim të shpejtë.

Ajo i çon hetuesit në një lokal në zonën 20 të Parisit, ku xhandarët zbulojnë një të njohur të vjetër: një shqiptar rreth të 50-ve, i arrestuar në vitin 2012 për vjedhje dhe që mori përsipër biznesin pas disa vitesh burg. “Ka pasur bashkëpunim të mirë me autoritetet shqiptare,” tha një burim i afërt me hetimin, cituar nga “Le Parisien”. “Ata na lejuan të kuptojmë se burri kishte akoma lidhje lokale me grupe hajdutësh."

Dhe tani është ai që urdhëron, që sjell hajdutë në Paris dhe Seine-et-Marne për disa javë ku kryejnë sulme në shtëpi të pasura.

Skenari është identik: hajdutët nuk shqetësohen me TV ose kompjuter, ata synojnë vetëm para dhe bizhuteri, veçanërisht ari. Dhe çdo herë, plaçka transportohet disa ditë më vonë.

Hetuesit e seksionit të kërkimit të Versajës më pas shënojnë se shënjestra e tyre kryesore, kreu i grupit, shumëfishon udhëtimet në Antëerp, në Belgjikë, për të shkrirë çdo herë të paktën një kilogram ar (përafërsisht 45,000 euro). Duket se ka një derë të hapur në një dyqan bizhuterish.

Më 5 shkurt 2020, hetuesit francezë mësuan se ishte planifikuar një udhëtim i ri në Belgjikë: 50 policë belgë dhe njëqind xhandarë ndërmorën veprime. Në Paris dhe Seine-et-Marne, arrestohen katër shqiptarë.

Xhandarët zbuluan më shumë se 50 kilogram ar dhe 11.000 euro para të gatshme. Në Antwerp, klienti dhe argjendaria janë kapur në veprim me bizhuteritë e vjedhura. Ata së shpejti duhet të ekstradohen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vijon operacioni policor i koduar “Tushemishti”.

Shkon në tre numri i të ndaluarve në kuadër të këtij operacioni.

Arrestohen në flagrancë 3 shtetas në Durrës për "Plagosje të rëndë me dashje" dhe "Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt".

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm rreth orë 07:15 në aksin e rrugës kombëtare Elbasan-Librazhd.

Strukturat e DVP Kukës, në bashkëpunim dhe koordinim me Policinë Kufitare në Morinë, parandaluan dhe goditën një rast të tentativës për t

Një ngjarje e rëndë është shënuar mëngjesin e sotëm në Prato të Italisë.

Një aksident me vdekje është regjistruar në aksin Rrogozhinë -Peqin mesditën e të dielës.

Policia e Fierit ka arrestuar në flagrancë tre persona duke vjedhur peshk.

Policia e Shtetit ka organizuar një tjetër operacion kundër emigracionit të paligjshëm në qarkun e Korçës, ku janë vënë në pranga 3 perso

Një 30-vjeçar ka mbetur i plagosur me armë zjarri dje në mbrëmje në aksin Burrel-Tiranë. Ngjarja ndodhi rreth orës 23:05.

Një aksident i rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm në kryeqytet.