Akuzat për pastrim parash/ Ylvi Beqja dëshmon kundër Shullazit

06/12/2018 - 12:16

Biznesmeni Ylvi Beqja është rikthyer në prokurorinë e Tiranës, këtë herë për të dëshmuar në kuadër të një hetimi të ri ndaj Emiljano Shullazit. Me ndryshimet e reja ligjore janë Prokuroritë e rretheve që kryejnë hetime për pastrim parash për personat e përfshirë në krim të organizuar.

Dosja më e bujshme që ka në dorë është ndaj Emiljano Shullazit dhe personi i parë i paraqitur për të dhënë dëshmi është biznesmeni Ylvi Beqja, i cili mban statusin e të penduarit, për këtë arsye Beqja shoqërohej në Prokurori me forca speciale.

Gjithçka lidhet me çështjen e ish-hotel "Vollgës", në Durrës, pronë e cila po mbahet nën sekuestro paraprake, pasi ka dyshime të forta se është regjistruar në hipotekën e Durrësit në kundërshtim me ligjin.

Referuar dokumentacionit i dyshuari Shullazi zotëron 30% të kësaj prone, e cila shërbeu si shkak që biznesmeni Ylvi Beqja t’i paguajë nën kërcënim grupit kriminal në formën e gjobës shumën prej 500 mijë eurosh.

Krahas personazhit të shumëpërfolur, nën hetim për pastrim parash është edhe biznesmeni Ylvi Beqja, dëshmia e të cilit ishte prova vendimtare për dënimin e Shullazit dhe katër të pandehurve të tjerë.

Për vite me radhë për pronësinë e hotel "Vollgës" u zhvilluan disa procese gjyqësore, mes kompanisë Saudi Brothers dhe shtetasit Zamir Hasa. Në finale, prona, vlera e të cilës shkon mijëra euro, u regjistrua në hipotekën e Durrësit ne emër të kompanisë Saudi Brothers.

Ylvi Beqja pati deklaruar se e kontaktoi Shullazin për t’i dhënë ndihmë për regjistrimin e kësaj prone dhe në këmbim do ti jepte 20% të saj. Por kur tentoi t’ia shiste një personi tjetër, Emiljano Shullazi bashkë me miqtë e tij, kërkuan 30% të sipërfaqes dhe një gjobë në vlerën e gjysmë milioni euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ajo kërkon dënimin më të rëndë për autorët dhe të paguajnë për atë që bënë.

Efektivja e policisë, Ina Nuka që u dëmtua me kapsoll gjatë protestës së banorëve të Astirit para Parlamentit, është në gjendje të mirë s

Prokuroria e Katanias në Itali, ka kërkuar 18 vite e 8 muaj burg për Moisi Habilajn, i konsideruar si kreu i grupit të trafikut

Kapen 105 kg marijuanë dhe 1 pistoletë në kufirin greko-shqiptar.

Policia e Shtetit ka publikuar emrat e 32 personave më të kërkuar në qytetin e Elbasanit.

Një aksident rrugor ka ndodhur këtë të hënë në aksin Tepelenë-Gjirokastër.

Një person është vetëplagosur me armë zjarri rreth orës 16:20 në Velipojë.

Një aksident i rëndë është shënuar në aksin e rrugës kombëtare Elbasan –Tiranë, ndërsa raportohet se dy persona kanë mbetur të plagosur.

Gjykata e Sarandës dha sot masën e sigurisë "detyrim paraqitje" për policin grek, Marios Gogolos, i cili u arrestur gjatë ditës së djeshm