Arrestohen dy shqiptarë "kokat" e bandës kriminale, sekuestrohen makina, para dhe orë të shtrenjta (FOTO)

07/12/2019 - 21:16

Autoritetet irlandeze kanë arrestuar një ditë më parë dy shqiptarë, të afërm me njëri-tjetrin. Mediat vendase referuar burimeve policore  bëjnë me dije se të arrestuarit konsiderohen si “kokat’ e një bande shumë të fuqishme në Irlandë. Hetimet e kryera kanë zbuluar se dy shqiptarët, në bashkëpunim  edhe me persona të tjerë, rezultojnë të jenë përfshirë në veprimtari të paligjshme si trafik droge dhe trafik të qenieve njerëzore.

Siç raporton “The Irish Sun”, përfitimet që siguronin shqiptarët nga ky aktivitet kriminal, i investonin në ngritjen e bizneseve si në makina, por edhe në restorante. Pas arrestimit të tyre, policia sekuestroi disa makina luksoze, para cash, si dhe orë të shtrenjta.

Një burim i grupit hetimor në lidhje me rastin u shpreh se “operacioni i fundit kishte ne shënjestër një bande kriminale qe përfitonte shume te mëdha parash nga ky aktivitet i paligjshëm”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Fiks Fare" denoncoi mbrëmjen e së hënës dhunën “kafshërore” ndaj një vajze vetëm 13-vjeçare.

Një aksident i rëndë është shënuar në Kavajë rreth orës 17:05 të ditës së martë, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 22-vjeçar. Shkak i ak

Një sherr mes dy vëllezërve shqiptarë në Itali ka përfunduar me plagosjen e më të voglit dhe arrestimin e tjetrit.

Gjykata ka rrëzuar kërkesën e Shullazit dhe grupit për rivlerësim të masës së sigurisë, pas mbylljes së Krimeve të Rënda.

Pas vrasjes së Erion Morinës, policia italiane ka arrestuar kushëririn e tij, Musli Morina si autor i dyshuar.

Shpëton për mrekulli shoferi i një furgoni në Shkodër, i cili ka marrë flakë.

Katër të rinj kanë rënë në pranga, pasi vodhën me dhunë dy shtetas sirianë në lagjen numër 8 të Korçës.

Tre javë nga largimi me dhunë nga Shqipëria, zbardhet urdhri i dëbimit për mësuesin turk Harun Çelik, i konsideruar mbështetës i Gylenit,

Goditet një rast i shpërndarjes së lëndëve narkotike në lokale në kryeqytet.