Arrestohen vrasësit e çiftit shqiptar, u paguan 60 mijë euro

Postuar: 12/10/2017 - 19:09

   Pas tetë muajsh, policia greke ka arrestuar vrasësit e çiftit shqiptar Halitaj ngjarje e ndodhur në Athinë në shkurt 2017. Mediat greke raportojnë se janë tre të arrestuar si ekzekutorë, një 29-vjeçar shqiptar dhe dy grekë.

Hetuesit grekë thonë se 29-vjeçari shqiptar i arrestuar ka shumë precedentë penalë. Ai ka qenë i dënuar për grabitje, vjedhje, vjedhje me pasoja të rënda, armëmbajtje pa leje, ndërsa identiteti i tij nuk është bërë me dije.

Ndërsa në kërkim janë shpallur dy shqiptarë 46 dhe 53 vjeç si porositës të vrasjes. Sipas policisë, të arrestuarit e kanë pranuar krimin. Ata kanë deklaruar se urdhëruesit që janë në kërkim, i kishin borxh një shumë të madhe parash viktimës shqiptar 53 vjeç. Vrasësit pranuan se u paguan në total 60 mijë Euro për të ekzekutuar gruan dhe burrin.

Krimi i rëndë ndodhi në banesën e çiftit shqiptar Halitaj në lagjen “Peristeri” në Athinë, ku burrë e grua u vranë ndërsa fëmijët e tyre (djalë e vajzë) nuk u prekën nga autorët. Policia greke thotë se ekzekutorët kishin njohje me viktimat. Ata ishin emra të njohur për autoritetet greke në fushën e kultivimit të drogës.

Nga hetimet e deritanishme ka dyshime se 53-vjeçari i vrarë po bashkëpunonte në kultivimin e drogës me porositësit e vrasjes së tij dhe ekzekutorët.

Katër ditë para se të vritej, viktima kishte shkuar në komisariatin e policisë për të denoncuar aktivitetin e paligjshëm të bashkëpunëtorëve të tij, por më pas kishte ndërruar mendje dhe nuk përmendi asnjë emër konkret. Ndërkohë, porositësit e vrasjes që janë në kërkim, akuzohen për krijim dhe pjesëmarrje në një organizatë kriminale, vrasje dhe grabitje. /TVKlan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Arrestohet autori i dyshuar i vrasjes së ndodhur gjatë orëve të mëngjesit të sotëm  në Maqellarë, ku u vra me armë zjarri shtetasi E.K

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një pikë bastesh në Tiranë, ku protagonist është bërë një i moshuar.

Për rreth 3 muaj policia ka mbajtur në vëzhgim banesën e 57-vjeçarit Eno Muçollari, i cili ishte kreu i grupit prej 39 personash, të cilë

Një i moshuar nga Shijaku ka përfunduar në spital në gjendje të rëndë.

Gjykata ka vendosur masën “arrest me burg” për Dilaver Veshajn, personi që akuzohet se vrau me sëpatë kushëririn Arben Veshaj.

Policia ka bërë të mundur ndalimin e një personi nga Durrësi, që ishte i shpallur në kërkim dhe i dënuar me burg.

Një mashtrim kompjuterik është denoncuar në policinë e Durrësit, ku sipas paditësit, persona të paidentifikuar i kanë marrë një shumë eur

Policia e Tiranës ka bërë me dije se është kapur një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Edhe pse avokatët e dy të arrestuarve për kokainën rekord në Durrës kishin ankimuar masën e sigurisë, Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënd

Një tjetër minator ka humbur jetën në galeritë e minierave.