Bashkëshortët shqiptarë aksidentohen për vdekje në SHBA (FOTO)

11/07/2019 - 10:28

Një çift shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka humbur jetën në një aksident automobilistik. Viktimat janë Muhamet Oparaku 68 vjeç dhe bashkëshortja e tij Budkurie Oparaku 64 vjeçe, të dy nga Pogradeci.

Ngjarja ka ndodhur në New Jersey më 29 qershor, ndërsa është raportuar një ditë më parë nga mediat amerikane. Automjeti i tyre tip Toyota Corolla u përplas nga një makinë tjetër tip Dodge që drejtohej nga 29-vjeçari Donald Kumar Davis. Ky i fundit është arrestuar dhe akuzohet për vrasje të dy personave në aksident.

Shkak i aksidentit dyshohet të ketë qenë shpejtësia e automjetit që drejtohej nga 29-vjeçari Davis, raporton “Daily Voice”.

Muhamet Oparaku ka qenë shef policie në Pogradec. Dhjetë vite më parë, ai dhe bashkëshortja emigruan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Miqtë dhe banorë të zonës thanë se çifti shqiptar ishin njerëz të respektuar.

Familjarë të çiftit Oparaku thanë se dëshira e vetme e tyre ishte që të varroseshin në vendlindje, në Shqipëri. Për këtë arsye ata nisën një fushatë online për mbledhjen e fondeve që trupat e tyre të dërgoheshin në Pogradec. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Persona ende të paidentifikuar kanë vjedhur një banesë. Ngjarja ka ndodhur gjatë natës në fshatin Turan të Tepelenës.

Një 31-vjeçar është arrestuar nga policia kufitare, pasi dyshohet se udhëtonte me mjet identiteti grek të falsifikuara.

Të burgosurit shqiptarë dhe ata pakistanezë janë përfshirë në një konflikt në burgun e Chania-s në Kretë, ku si pasojë tre persona kanë m

Policia greke ka goditur një bandë shqiptare që kryenin vjedhje në banesat në ishullin turistik të Mykonosit.

Një grua e moshuar, zvicerane 75 vjeçe, më 21 mars të këtij viti ka vrarë vogëlushin 7-vjeçar, shqiptar me prejardhje nga Kosova, Ilias M

Një gabim i Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Dibër i ka kushtuar rëndë 2 vjet më parë familjes Gazidedja.

Një aksident është regjistruar në aksin rrugor Korçë-Pogradec, në fshatin Podgorie.

Përfundon aventura e dy të arratisurve shqiptarë nga burgu i Cassandras në Halkidhiki.

Shërbimi Policor grek ka arritur të shkatërrojë një bandë të shqiptarëve që ka kryer një sërë vjedhjesh nëpër shtëpitë e banorëve në Myko

Shërbimet e Postës së Policisë Manëz, falë informacionit të qytetarëve dhe reagimit në kohë, kanë bërë të mundur kapjen dhe ar