Bënte gara me makinë dhe aksidentoi një grua, dënohet me burg përjetë shqiptari në Zvicër

18/02/2020 - 08:26

Një i ri nga Kosova është dënuar me burg përjetë pasi aksidentoi për vdekje një grua në Zvicër teksa bënte gara me makinë.

Prokurori publik në procesin që u zhvillua dje në Gjykatën e Landit në Kleve, kishte kërkuar burgim të përjetshëm për vrasje të rëndë, për shkaktarin 22-vjeçar të aksidentit, shtetas i Kosovës. Edhe trupi gjykues e ka ndjekur qëndrimin e prokurorisë, duke i shqiptuar personit të akuzuar dënimin me burg të përjetshëm.

Për të pandehurin e dytë, shtetas gjerman, i cili po drejtonte makinën tjetër në garë, prokuroria kishte kërkuar një dënim me kusht dy vjet për pjesëmarrje në një garë të ndaluar të makinave, me pasoja fatale. Por, gjykata e ka dënuar atë me 3 vjet e 9 muaj burg. Prokurori kishte kërkuar vetëm 2 vjet me kusht!

Shtetasi nga Kosova dhe ai gjerman, në prillin e kaluar (2019) kanë zhvilluar një garë në zonën e tyre të banimit, në Moers afër Duisburgut, me makinat e tyre 550 dhe 600 kf. 22-vjeçari kosovar qe përplasur me makinën e vogël të një gruaje, transmeton albinfo.ch. 43-vjeçarja kishte dalë jashtë makinës dhe kishte vdekur pas tri ditësh. Sipas ekspertizës, makina, shkaktare e aksidentit kishte zhvilluar shpejtësinë deri në 167 kilometra në orë gjatë garës.

Gjykatësit ishin të bindur se kosovari dhe gjermanët kanë zhvilluar garë me makina në Moers pranë Duisburg në prillin e kaluar. Bëhet fjalë për makina të fuqishme prej afërsisht 600 kuajfuqi, që ata i ngisnin në një zonë banimi. Të dy të akuzuarit e kanë pranuar këtë në gjykim.

Në gjyq, shoferi i makinës, i cili nuk ishte përfshirë direkt në aksident, i ka kërkuar falje familjes së gruas së vrarë, përcjell albinfo.ch. Në një deklaratë të lexuar nga avokati i tij, ai thotë: “Më vjen së tepërmi keq për atë që ka ndodhur. Unë do të doja të zhbëhej kjo që ka ndodhur”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, në vijim të kontrolleve masive të territorit, për parandalimin dhe g

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar proceduan në gjendje të lirë pronarin e një lokali në zonën e Shkozetit.

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), në bashkëpunim me Drejtorinë Rajonale të SHÇBA Durrës, finalizu

Një automjet tip “Golf 5” është përfshirë në një aksident në Durrës mëngjesin e sotëm, te rruga “Aleksandër Goga”, sapo kalon Mauzoleumin

Tre persona kanë rënë në pranga, pasi u kapën duke transportuar 6 emigrantë të paligjshëm, ndërsa njëri prej tyre drejtonte mjetin pa lej

Regjistrohet viktima e tretë brenda pak ditësh në Durrës, si pasojë e mbytjes në det.

Një 65-vjeçar ka rrezikuar të mbytet teksa është futur të lahej në Liqenin Artificial në Tiranë.

Policia e Shtetit ka konfiksuar tri llogari bankare të 66-vjeçarit Lako Levani, me vlerë 140 milionë lekë, që dyshohen se janë përfituar

Një 25-vjeçare ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi akuzohet se ka kanosur në mënyrë sistematike një 54-vjeçar, ku i kërkonte n

Shtyhet sërish seanca për Arbër Çekajn, i cili akuzohet për trafikimin e 613 kilogramë kokainë në Portin e Durrësit.