Blinin karburant me euro false, dy në pranga

Postuar: 14/12/2017 - 12:04

Dy persona kanë rënë në pranga për përdorim të kartëmonedhave në euro të falsifikuara. Genci Muja, 37 vjeç, banues në Krujë dhe Denis Ibrahimi, 21 vjeç, banues në Fushë Prezë u arrestuan sot nga policia.

Ata ranë në gjurmët e policisë pasi përdorën 300 euro të falsifikuara të prerjeve 50 dhe 100 euroshe në disa pika karburanti në Tiranë. Dy të arrestuarit furnizonin automjetet me karburant dhe paguanin me euro të falsifikuara.

Njoftimi i policisë:

Finalizohet operacioni “Euro 2”

Arrestohen në flagrancë 2 shtetas për falsifikim monedhash.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar arrestuan në flagrancë shtetasit:
• Genci Muja, 37 vjeç, banues në Krujë, 
• Denis Ibrahimi, 21 vjeç, banues në Fushë Prezë.

Pasi këta shtetas veçmas nga njëri-tjetri, kanë përdorur 300 Euro të dyshuara të falsifikuara (të prerjeve 50 dhe 100 Euro) në disa pika karburanti në qytetin e Tiranës. 

Gjithashtu në vijim të veprimeve hetimore rezulton se shtetasi Genci Muja dyshohet dhe si autor i ngjarjes të ndodhur si më poshte :

Më datë 25.11.2017, në rrugen “Aleksandër Moisiu”, në një pikë karburanti, dyshohet se i ka dhënë si pagesë për furnizimin me karburant një kartëmonedhë 100 euro e dyshuar si e falsifikuar.

Policia po vijon punën për zbardhjen e plotë dhe dokumentimin ligjor edhe për të tjera vepra penale që këta shtetas dyshohet se mund të kenë kryer në këtë fushë.

Materialet procedurale iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur, për veprën penale penale “Falsifikim i monedhave” dhe “Mashtrimi” parashikuar nga neni 183 dhe 143 i Kodit Penal.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një burrë në moshë të thyer është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij, në lagjen nr.13 të Durrësit.

   Një i ri ka mbetur i plagosur me armë zjarri këtë të hënë në qytetin e Elbasanit.

   Një shqiptar është arrestuar nga policia në Zvicër, pasi akuzohet se ka shkelur rregullat e qarkullimit rrugor.

   Ervin Memo, 38-vjeçari i cili i shpëtoi mrekullisht atentatit me tritol në makinën e tij në orët e vonë të së shtunës, tregon se ka ko

   Policia greke ka arrestuar 4 shqiptarë, të cilëve ju kap një sasi prej 112 kilogramë marijuanë.

Atentati me tritol në makinë ndaj 38-vjeçarit Ervin Memo duket se i ka rrënjët tek toka e gjyshit.

Një aksident me një person të plagosur ka ndodhur në lagjen nr.14 në Durrës gjatë ditës së djeshme.

Gjykata britanike ka dhënë dënimet për 10 persona pjesë e një bande shqiptare që merrej me prodhimin dhe trafikimin e lëndëve narkotike.

Dy drejtues mjetesh janë kapur në flagrancë nga policia në Durrës e në Shijak duke udhëtuar në gjendje të dehur.

Policia e Durrësit ka shpallur në kërkim dhe po punon për kapjen e një 47-vjeçari, që akuzohet se ka kryer një vjedhje me forcë.