Detaje/ Shqiptari në burgun grek u qëllua me thikë në qafë dhe kokë

15/01/2019 - 10:09

Detaje tronditëse janë zbuluar lidhur me vrasjen e shqiptarit Albert Bako në burgun e Koridallosit në Athinë.

"Protothema" shkruan se viktima u qëllua me një thikë të improvizuar nga të burgosur të tjerë, që sipas gazetës greke kanë qenë shqiptarë.

Burimet thanë se pothuajse të gjitha goditjet ishin në qafë dhe në kokë, duke lënë pak hapësirë për dyshim se autorët kishin për qëllim vetëm plagosjen e tij.

Po ashtu është duke u zbuluar raporti i vetë stafit të burgut, i cili ditën e djeshme doli me një deklaratë.

"Ne jemi të pikëlluar dhe ne shprehim frikën tonë për vrasjen e turpshme të burgosurit shqiptar i cili u masakrua si qengj, në objektin e paraburgimit në Korydallos 1"

Në deklaratë po ashtu ngrihen pikëpyetje se "pse burgu ishte i hapur në 12:45, ndërkohë që duhej të ishte mbyllur që në orën 12:00? ".

Po ashtu në qelinë e vrasësit u gjetën mbi 300 euro dhe thika artizanale duke hedhur dyshime lidhur me sigurinë në burgje.

Shqiptari Bako, i cili u vra dje akuzohej si bashkëpunëtor në vrasjen e avokatit Michalis Zafeiropoulos, tentativën e vrasjes së avokatit Giorgos Antonopoulos dhe hapjen e zjarrit në nëntor të 2014 në një lokal, ku u plagosën 14 persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 45-vjeçar shqiptar u gjet i vdekur dje pasdite pranë një sheshi lojërash në fshatin Agios Athanasios të Selanikut.

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në qytetin e Durrësit.

Banorët e lagjes “Uji i Ftohtë” në Vlorë janë terrorizuar nga të shtënat e shumta ku për pasojë mbetën të vrarë dy persona dhe u plagos n

Një gomone e fuqishme është zbuluar nga policia pak pas mesditës së sotme në grykëderdhjen e Vjosës.

Armando Sulejmani, shtetasi që mbëti i plagosur sot gjatë atentatit në zonën e “Ujit të ftohtë” në Vlorë është një emër i njohur, pasi re

Policia e Lezhës ka proceduar penalisht një 50-vjeçar pasi ka publikuar foto armësh dhe ka bërë thirrje publike për veprime të dhunshme p

Qyteti i Vlorës është tronditur mesditën e sotme pas një atentati mafioz ku dy persona kanë humbur jetën ndërsa një i tretë është plagosu

Policia e Elbasanit ka identifikuar dhe ndaluar drejtuesin e mjetit që përplasi për vdekje një këmbësor më 13 shkurt në aksin rrugor Elba

Policia e Tiranës ka vënë në pranga 15 protestuesit të cilët morën pjesë dje në tubimin e dhunshëm të opozitës.

Një bandë trafikantësh droge e përbërë nga shqiptarë dhe belgë është shkatërruar në orët e para të ditës së sotme.