"Dhelprat e Ballkanit"/ E groposnin drogën në pyll, arrestohen 4 trafikantët shqiptarë (EMRAT)

18/11/2019 - 16:01

Gjatë një operacioni antidrogë të koduar "Dhelprat e Ballkani", policia italiane ka sekuestruar rreth 1 kg lëndë narkotike dhe arrestuar 5 persona, katër nga të cilët shqiptarë.

Shqiptarët e prangosur, shtetasit Erjon Maskaj, Bledar Maskaj, Taulan Hoxhaj e Geront Aliaj, të gjithë me vendqëndrim të rregullt në Itali, e mbillnin drogën në vazo hermetike e më pas e groposnin atë në pyll, njësoj si dhelprat, ndaj dhe operacioni u titullua "Dhelprat e Ballkanit".

Operacioni ka nisur hetimet që në vitin 2017, ndaj edhe numri i të prangosurve ka shkuar në 16 persona, ku shumica janë shqiptarë që punonin në bujqësi ose nëpër ferma.

Droga "varrosej" në toka bujqësore pranë vendbanimeve, në provincën e Genoas. 

Klientët e shqiptarëve dhe trafikantëve të tjerë zakonisht ishin persona të një statusi social më të lartë si ekonomistë, zyrtarë etj, të cilët konsumonin lëndë narkotike. Hetuesit italianë shprehen se grupi vazhdon aktivitetin e se do të vijojnë hetimet deri në çmonetimin e krejt grupimit të trafikantëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një aksident ka ndodhur në bulevardin ”Bajram Curri” të kryeqytetit, pasi një mjet përplasi këmbësorin e moshuar.

Tre të rinj, dy djem dhe një vajzë janë shoqëruar mbrëmjen e sotme në komisariatin e policisë Durrës.

Neutralizohet pas 5 orësh negociata 71-vjeçari Lefter Zhidru në Elbasan pas terrorit që shkaktoi, duke qëlluar mbi policinë që shkoi ta a

Ky është Lefter Zhidro, 71-vjeçari i cili prej orës 13 e 20 minuta është rrethuar nga policia në shtëpinë e tij në lagjen 11 Nëntori, për

Ndërron jetë një elektricist në Dibër. Ngjarja ka ndodhur sot, teksa viktima ishte duke punuar.

Zbardhet dinamika e ngjarjes që tronditi Elbasanin mesditën e sotme, ku një 71-vjeçar ka hapur zjarr ndaj Policisë dhe po vijon të qëlloj

Pas vrasjes së Klevis Kapllanit në Rrogozhinë më 15 shtator, i cili u gjet i pajetë në makinën e tij, mund të fshihet një person i shpall

Të shtëna me armë janë regjistruar pak minuta më parë në Elbasan, ku është qëlluar në drejtim të efektivëve të policisë. Ngjarja mësohet

Goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, ndërsa në pranga u vunë d