EMRAT/ Kapen 2 shqiptarët që kthyen diskotekën 3-katëshe në “shtëpi kanabisi” në Angli

17/10/2020 - 19:18

Policia britanike ka zbuluar në qytetin e Coventry një fermë gjigande artizanale kanabisi, të shtrirë në 3 katet e një ish-diskoteke, që menaxhohej nga dy shqiptarë dhe një vietnamez.

Punishtja me më shumë se 1,000 rrënjë kanabis me vlerë rreth 1 milionë paund, u zbulua kur oficerët thyen dyert e përforcuara të ndërtesës gjatë operacionit të specializuar.

Dy të dyshuar tentuan të largohen prej saj, të cilët u gjurmuan më pas me dronë nga autoritetet dhe u kapën.

Të tre të akuzuarit dolën sot para gjyqit fillestar ku morën masën e paraburgimit për prodhim të drogave të kategorisë B (dytësore).

Shqiptari Andi Qani, 24 vjeç, dhe vjetnamezi Cao Van Vu, 31 vjeç, do të dalin përsëri në gjyq më 12 nëntor. Ndërsa 28-vjeçari shqiptar Adrian Lieshaj, rezultoi i kërkuar edhe në Gjermani për grabitje dhe është objekt ekstradimi atje, prandaj është dërguar në Londër.

Policia tha se ishte habitur nga përmasat e “fermës” me teknika të sofistikuara kultivimi, mbjelljeje dhe ujiteje, të realizuara me pajisje me vlerë më shumë se 150,000 paund.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbrëmjen e kaluar, një 27-vjeçar nga Vlora, u qëllua me armë zjarri, por për fat të mirë nuk pati dëmtime.

Policia italiane ka arrestuar një shqiptar, të cilit i është gjetur një sasi kanabisi në banesë.

Sikurse njofton Forca Detare, më 19 tetor 2020, në Komandën e Forcës Detare në Plepa të Durrësit, u zhvillua ceremonia e emërimit të koma

Zbardhet identiteti i tre shqiptarëve, që u arrestuan tri ditë më parë në Igumenicë të Greqisë me 31 kg drogë.

Operacioni Forca e Ligjit ka zbarkuar në Lezhë dhe Mirditë, duke i kërkuar llogari për burimin e pasurisë tre personave të dënuar për vra

Një i ri është gjetur i pajetë në Tiranë, në zonën e Dajtit. Policia sqaroi se 34-vjeçari me iniciale O.GJ.

Policia e Durrësit njofton se janë arrestuar në flagrancë 2 shtetas.

Një mjet ende i paidentifikuar ka aksidentuar një këmbësor në Fushë-Krujë.

Policia greke vijon të kërkojë shqiptarin me emrin Niko, i cili dyshohet si autori i krimit të dyfishtë në Flambouro, lokacioni Loutraki,