EMRAT/ Kush janë shqiptarët e arrestuar për trafik droge

19/07/2019 - 13:59

Operacioni "Tuneli" i policisë italiane në Mesina çoi në pranga shqiptarë e italianë, pjesë e një grupi strukturor të trafikut të drogës. Sipas asaj që shkruajnë mediat e vendit fqinj, policia po vazhdon aksionin ende në 3 vende, ku dyshohet se trafikantët fshihnin lëndën narkotike. 

Të arrestuar janë shtetasit Ajet Cepaj,  Ernard Hoxha, Rito Mecaj (shqiptarë), Francesco Delia, Francesko Di Giovanni, Santino Di Pietro, Antonino Ieni, Francesco Maggio, Salvatore Micari, Domenico Pappalardo, Cristian Restuccia, Andrea Caporlingua.

Tre nga shqiptarët e arrestuar nuk kishin vendbanim fiks. Emri i operacionit të policisë italiane ishte “Tuneli”, për shkak se droga ruhej në një ambient të tillë. Droga u kap në një tunel të vjetër hekurudhor në Bordonaro, pranë shtëpisë së Domenico Pappalardo, një nga të arrestuarit.

Në këtë vend janë kapur 40 kilogramë marijuanë. Agjentët janë ende të angazhuar për të vërejtur nëse 12 të arrestuarit këtë mëngjes për trafik droge kanë ende bashkëpunëtorë apo jo. Përpos marijuanës, në tunel u kap edhe sasi e madhe e kokainës.

Hetimet për këtë rast kanë filluar që në pranverën e vitit 2017, teksa në një burg flitej me kode dhe ndër të tjera thuhej “peshku është kapur”. Gjatë gjithë kësaj kohe, grupi u mbajt nën vëzhgim, derisa u konfiskuan 40 kilogramë marijuanë, drogë e llojeve të ndryshme dhe armë.

Hetimet kanë përfshirë edhe përgjimin ambiental dhe përgjimet e telefonave të të arrestuarve. Një rol me rëndësi në këtë organizatë kishte Santino Di Pietro, i cili rekrutonte shqiptarë në trafik droge.  Hetimet vazhdojnë për sekuestrim të pronave të vëna nga para kriminale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një e moshuar në Durrës ka mbetur e plagosur pasi i ka shpërthyer bombola e gazit në banesë.

Një çift bashkëshortësh kanë mbetur të plagosur pas shpërthimit të bombolës së gazit në një banesë në Lushnje.

Të tjera detaje mësohen nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Plazhin e Durrësit ku një adoleshente është përdhunuar nga një 18-vjeçar.

Një 36-vjeçar në Durrës është arrestuar në flagrancë nga forcat blu të qytetit bregdetar.

Një 18-vjeçare në fshatin Vasjar të Memaliajt i ka dhënë fund jetës.

Policia e Durrësit ka arrestuar një 18-vjeçar pasi ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me një 16 vjeçare.

Një 27-vjeçar është arrestuar në flagrancë nga policia e Shkodrës, pasi dhunoi ish-bashkëshorten e tij në lokal.

Autorët e njihnin shumë mirë banesën dy katëshe në Allias të familjes Laze dhe gjithashtu edhe lëvizjet e familjarëve.

Një çift biznesmenësh u plagosën mbrëmë me armë zjarri në banesën e tyre, në zonën e Alliasit në Tiranë.

Policia informon mbi ngjarjen e mbrëmjes së sotme në Allias të Tiranës.