EMRAT/ Megaoperacioni për tërmetin, kush janë 24 zyrtarët dhe ndërtuesit e ndaluar nga policia

14/01/2020 - 18:46

Burime nga Prokuroria e Tiranes thonë se nga tërmeti deri më tani ka patur kallëzime nga banorë të pallateve në prokurori dhe në polici se katet e para të pallateve nga apartamente janë kthyer në lokale dhe dyqane duke holluar muret e brendshme ose hequr e zëvendësuar me xham.

Janë zbuluar disa nga emrat e zyrtarëve dhe punonjësve të administratës, të cilët janë ndaluar në orët e fundit në qarkun e Tiranës, në akuzën se duke përfituar nga pozicioni i punës kanë falsifikuar dokumentet duke shpërdoruar detyrën dhe për pasojë duke sjellë pasoja në ndërtimet të cilat më pas rezultuan të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit.  

Të ndaluar:

Fatbardh Plaku ish-kreu i Komunës Farkë

Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar

Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë

Stela Maze, arkitekte

Anila Harxhi, arkitekte

Merita Kushi

Bukurije Halili

Ali Dyrmishi

Vjollca Hoxholli

Gerti Çalliku

Jani Ikonomi

Qirjako Gjergo

Sherbet Shehi

Naim Shehi

Ermir Çina

Adhurim Qehajaj

Gëzim Shkalla

Pëllumb Fortuzi

Xhevahir Doda

Reis Muça

Hekri Disha

Agim Eski

Faik Fejzo

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shefi i stacionit të Policisë në Fushë-Arrëz, Izmir Duraku i arrestuar për përdhunim të një të miture jetime në 2015-n, është liruar.

Një sherr masiv ka ndodhur sot mes dy familjeve në Berat ku shkak për zënkën e tyre është bërë toka me ullinj, e si pasojë kanë mbetur të

Një 20-vjeçar i identifikuar si Dash Gashi nga Kukësi, ka mbetur i plagosur rëndë me armë zjarri në një atentat në lindje të Londrës.

Policia e Vlorës ka vënë në pranga një 45-vjeçar i kërkuar pasi tentoi të trafikonte drejt Italisë 18 klandestinë.

Policia e Tiranës ka arrestuar 6 persona dhe ka sekuestruar 37.5 kg kanabis sativa.

Vijon kontrolli masiv i territorit, për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve

Sonte ne mbrëmje, Drejtoria e Hetimit e SHÇBA-së, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Shkodër ka ndaluar shefin e Stacionit

Një pedalon ka mbetur i bllokuar në det, në zonën e Porto Romanos, në Durrës, ndërsa nuk dihet ende sa persona ka brenda.

Një sherr mes disa të rinjve ka ndodhur në zonën e ish-Bllokut. Në video shihet teksa një grup djemsh goditen me karrige, tavolina dhe sh

Një 44-vjeçar ka rënë në prangat e policisë për shkak se ishte i shpallur në kërkim për disa vepra penale.