EMRAT/ Operacion i madh antidrogë në Itali, në pranga mbi 90 shqiptarë

25/09/2020 - 22:29

Quhej “Karaburun” operacioni i autoriteteve italiane që kishte të bënte me një trafik të konsiderueshëm ndërkombëtar të kokainës, heroinës dhe marijuanës të importuar në Itali nga Shqipëria, Turqia, Holanda, Spanja, Belgjika, Kosova, Maqedonia, Kroacia, Franca, Gjermania, Kosova. Autoritetet e Catanzaro njoftuan përfundimin e hetimeve paraprake për 237 italianë dhe shqiptarë.

Sipas asaj që doli nga hetimet, banda kriminale drejtohej nga Francesco Abbruzzese (i quajtur “dentuzzo”) Giovanni Guidi Antonio Angelo Pelle, Massimo Albanese si dhe nga vëllezërit shqiptarë Edmond dhe Alfred Beqiri dhe Ndue Sokoli, Prine Dobroshi dhe Arben Velikp, raportojne mediet italiane.

Dy të dyshuar të tjerë janë Mareglen Halka dhe Fathbard Kaplianaj që e kishin shtrirë veprimtarinë e tyre kriminale në Massafra, Catania, Bari dhe Pordenone. Ata akuzohen edhe për prodhim dhe tregtim të paligjshëm të një përzierje të paracetamolit dhe qitro-kafeinës, me ngjyra artificiale dhe që përdoreshin për të përzierë heroinën.

SHQIPTARËT E PROCEDUAR (Te gjithe emrat e te ndaluarve ne kete operacion i lexoni ketu)

Ago Branoj

Adrian Aliraj

Klodyan Baja

Olsi Baja

Fatjon Baja

Jenla Bashaj

Engjell Begaj

Andi Begu

Lorenc Beqiraj

Alfred Beqiri

Edmond Beqiri

Luan Biberaj

Flamus Capollari

Uran Cucaj

Ledian Culli

Ilirjan Dashi

Elvis Dinushi

Hyqmet Domi

Elton Dragoshi

Kujtim Drazhi

Neritan Drazhi

Arben Elezaj

Shkqetim Elezi

Ali Enveri

Julian Flamuraj

Aleksander Frroku

Marenglen Halka

Edison Haxhiraj

Edmond Haxhiraj

Emiliano Haxhiraj

Bashkim Hajdini

Klajdi Ismail Hasani

Arson Hyseni

Erjona Hyseni

Jasin Hyseni

Ruzhdjie Hyseni

Ibrahim Hoti

Artur Hoxha

Nevrus Hoxha

Saimir Hoxha

Ylli Hoxha

Shpetim Ignatiuk

Albert Isu

Dritan Jahelezi

Erlis Jesku

Julian Kajdo

Fathbardh Kapllanaj

Valbona Kazanxhi

Valmir Kola

Oltion Lala

Kleanthi Latifaj

Daniel Likaj

Sandri Licaj

Spartak Likaj

Ludovic Malevi

Argon Maskaj

Lefter Maskaj

Zamir Matoshi

Elidon Mangaj

Erjon Mangaj

Arjian Mucaj

Roland Murataj

Fatmir Musai

Denis Myftiu

Denis Nasu

Kristaq Pelari

Eduart Premtaj

Ardjan Prendi

Nikoll Prendi

Ardiana Prendi

Arjan Prifti

Dritan Prifti

Mikelm Qata

Lorenc Sadikaj

Ahmet Shehu

Ndue Sokoli

Lulezim Tahirllari

Mondi Tahirllari

Eduart Toshkollari

Halil Tota

Enkelejd Var

Myftar Muco Veizo

Arben Ali Veliko

Artan Xhixha

Roland Xhixha

Niko Yzeiri

Armando Zanaj

Pilo Zanaj

Valentina Zanaj

Ermal Zjkaj

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një person ka mbetur i plagosur me armë zjarri, si pasojë e një konflikti.

Një atentat ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Asti, Itali, ku një shqiptar është qëlluar me armë.

Një shtetase britanike është kapur me 21 mijë e 900 paund të padeklaruara në Rinas.

Një makinë ka dalë nga rruga në aksin rrugor Lushnje-Rrogozhinë. Sipas policisë, automjeti tip BMW drejtohej nga 19-vjeçarja E.D.

Një shqiptar i arrestuar pak ditë më parë në Itali, i akuzuar për tentativë përdhunimi ndaj një vajzë të re është dënuar.

Policia Kufitare kap dhe vë në pranga një shtetas turk të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania.

Dy makina janë djegur gjatë orëve të para të mëngjesit në Vlorë. Mësohet se dy automjetet ishin në parkim në lagjen “Pavarësia”.

Dy persona kanë rënë në prangat e policisë pasi tentuan të korruptonin punonjësit e Policisë Kufitare.

Finalizohet operacioni antidrogë “Koordinata” nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve, në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Vlorë

Policia italiane ka arrestuar të premten një 29-vjeçar shqiptar, i cili akuzohet per trafik kokaine. Mediat vendase bëjnë me dije se 29-v