EMRI/ Arrestohet në port shoferi nga Durrësi me 11 kg heroinë

Postuar: 11/02/2018 - 18:18

11 kg heroinë janë sekuestruar ditën e sotme nga policia kufitare në portin e Durrësit.

Sipas raportimeve të para, sasia e drogës e cila po transportohej me kamion në tragetin e linjës Durrës-Ankona, kishte destinacion Italinë.

Njoftimi policise:

Kontrolli i imtesishem mbi bazen e informacioneve te Policise Kufitare ne bashkepunim me DVP.Durres dhe  agjensite e tjera ligjzbatuese

Me date 11.02.2018, sherbimet e Policise Kufitare te Portit Durres, ne vijim te kontrrolleve intensive per parandalimin dhe goditjen e trafikut te lendeve narkotike, si dhe bazuar ne informacionet e marra ne rruge operative ne bashkepunim me agjencite e tjera ligjzbatuese  gjate kontrollit   ne  vijen e dyte te kamionave  rezultoi se:

Ne kabinen e kamionit MAN me targe AA 943 OO  nen krevatin e shoferit  ne nje vend te fshehte  pas kontrollit te imtesishem me qenin antidroge dhe fibroskop u gjeten  disa pako me lende te dyshuar Heroine.

Kamjoni drejtohej nga  shtetasi Bujar Shazivari, 63 vjèç, banues ne Durres.

Ne vendngjarje ka mbritur grupi hetimor dhe specialistet e Sektorit te Hetimit te Narkotikeve ne Drejtorine Vendore te Policise Durres.

Nga kontrolli i imtesishem u gjeten 10 pako te medha dhe nje pako e vogel ku brenda tyre kishte lende narkotike te dyshuar Heroine, ku eshte sekuestruar ne cilesine e proves materiale ku do kryhet dhe peshimi i plote i saj.

Kamioni me ngarkese 15 koli me qese plasmasi me destinacion Firenzze-Itali.

Grupi hetimor  po vijon punen per zbardhjen e plote te kesaj ngjarje, identifikimin dhe kapjen e personave te tjere te perfshire ne kete trafik.

Njekohesisht eshte shkembyer informacion ne kohe reale me homologet Italiane per te zhvilluar hetime te perbashketa ne lidhje me kete rast.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Plumba ndaj “Benz”-it të parkuar në oborrin e shtëpisë, 28-vjeçari denoncon rastin në polici.

   Një grindje me përmasa të mëdha, në të cilën janë përfshirë 11 persona, ka ndodhur në Babrru.

   Një i ri shqiptar pranoi para gjykatës së Plumouth në Britani se kishte trafikuar 1 kilogramë kokainë në një parking makine.

   Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në Tropojë, ku një person është gjetur pa jetë në rrethana të paqarta.

   Një trup i pajetë është gjetur në hyrje të spitalit të Vlorës.

   Një 44-vjeçare dyshohet se shfrytëzohet për prostitucion nga persona ende të paidentifikuar nga policia.

Një 47-vjeçar është arrestuar nga Policia e Tiranës pasi dhunonte djalin e tij ndërsa në banesë i është gjetur armë pa leje.

Një 63-vjeçar ka denoncuar në polici një shtetas pasi i ka djegur disa rrënjë ullinj nga pakujdesia në fshatin Koxhas në Shijak, dy ditë

Policia italiane e Milanos ka vënë në pranga një 35-vjeçar shqiptar me akuzën e trafikut të drogës të tipit heroinë.

Policia amerikane ka arrestuar një person të dyshuar që ka marrë pjesë në vrasjen e 23-vjeçarit shqiptar Grei Frashëri.