EMRI/ Dënohet me burg shqiptari që ruante shtëpinë me 200 mijë paund drogë

11/09/2019 - 16:27

Një i ri shqiptar, i cili pretendon të jetë viktimë e trafikut të qënieve njerëzore është burgosur me 2.6 vite burg në Skoci. Mediat vendase raportojnë se Mirjan Kastrati u arrestua në një fermë kanabisi brenda shtëpisë në qytetin Galashiels.

Para gjykatës 30-vjeçari tha se ishte viktimë e trafikimit dhe se po merrej me kultivim droge për të shlyer borxhin prej 16 mijë paundësh, shumë të cilën e kishte marrë borxh për të  kaluar ilegalisht drejt Mbretërisë së Bashkuar.

Pas një kontrolli të ushtruar në muajin prill, policia gjeti në banesën e shqiptarit 700 rrënjë kanabis, vlera e të cilës arrinte deri në 200 mijë euro nëse do shitej në treg. Në momentin e kontrollit 30-vjeçari shqiptar po flinte në ambientet e kuzhinës. Prokurori Graham Fraser, solli në gjyq detaje të reja për sa i përket arsyeve se pse shqiptari synonte të shkonte në Britani të Madhe. 

“I akuzuari tha se ishte arratisur nga Shqipëria përpara vitit 2018. Ai tregoi se si xhaxhai i tij, i cili ishte një person i rëndësishëm në politikë, ishte vrarë. Pas mesazheve kërcënuese për veten dhe familjen ai ishte detyruar të ikte nga Shqipëria. Ai po punonte për një grup që të shlyente borxhin”, tha Fraser.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Korçës ka ndëshkuar me 100.000 lekë gjobë, pronarin e një restoranti, pasi u konstatua duke organizuar ceremoni martesore në ku

Policia e Tiranës njofton se ka parandaluar një konflikt të rëndë mes dy personave, të cilët kanë përdorur edhe armë të forta kundër njër

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.

Finalizohet operacioni i koduar "Panariti" nga DVP Berat, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Skrapar.

Gjendet e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në det në jug të vendit, në Himar

Shërbimet e Policisë Kufitare në Himarë kanë arritur të shpëtojnë 3 persona që po mbyteshin në det, ndërsa një grua rezulton akoma e humb

Vijon operacioni "Transferta" nga Policia e Shtetit që ka çuar në pranga 10 persona deri më tani.

Policia Kufitare dhe roja bregdetare kanë dhënë detaje për 4 shtetas që rrezikuan të mbyteshin në det sot në Himarë, të cilët kishin dalë

Karabinierët e Fano-s në Itali, kanë vendosur në pranga një shqiptar 25-vjeçar me iniciale R.A dhe bashkëpunëtoren e tij 22-vjeçare.

Vazhdojnë penalitetet nga ana e policisë për shkak të muzikës së lartë, tashmë me ndëshkime edhe për ata që vendosin muzikë në banesa pri