EMRI/ Ekzekutohet brenda në banesë shqiptari në Ekuador (FOTO)

21/11/2020 - 18:22

Një shqiptar me emrin Adriatik Tresa u ekzekutua brenda banesës në Ekuador në orët e para të mëngjesit të së premtes.

Ngjarja ka ndodhur në orën 05:00 teksa autorët të maskuar si policë dhe që pretendonin se kishin urdhër gjykate për kontroll të shtëpisë hynë në kompleksin e banimit dhe e ekzekutuan shqiptarin.

Një prej autorëve e qëlloi 6 herë me pushkë shqiptarin Adriatik Tresa që ishte nën hetim për përfshirjen në trafik droge.

Në fakt, Adriatik Tresa nuk është një emër i panjohur në Ekuador. 45-vjeçari është dënuar më parë me 13 muaj burg për posedim dhe armëmbajtje pa leje për gati trembëdhjetë muaj.

Ai është përfshirë në skena të përgjakshme me shqiptarë si dhe eshte nën hetim për pastrim parash në 2013.

Po në maj të vitit të sipërpërmendur Tresa është arrestuar për vrasjen e një gazetari, Fausto Valdiviezo i cili pas 29 vitesh në detyrë u ekzekutua pabesisht.

Tresa gjithashtu është tentuar të rrëmbehet, por pa sukses teksa rezulton edhe i martuar me një grua ekuadoriane dhe kishte fituar nëpërmjet saj të drejtën për të qëndruar e jetuar lirisht në shtetin amerikano-jugor.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një person ka humbur jetën te rruga “Siri Kodra” në Tiranë. Ai është gjetur pa shenja jete në një magazinë.

Një shqiptar ka prodhuar një skenë filmash orët e vona të së dielës në Kakavijë duke përfunduar në prangat e policisë greke.

Sinan Idrizi, partneri i kompanisë Air Albania, i cili ishte akuzuar për mashtrim nga biznesmeni turk Adnan Polat, një nga ish-presidentë

Burrë e grua kanë mbetur të plagosur lehtë në Tiranë pasi në banesën e tyre shpërthu bombola e gazit.

Kanosi me armë zjarri kushëririn e tij, policia vë në pranga 41-vjeçarin. Mësohet se është sekuestruar një armë zjarri pistoletë.

Pesë punonjës policie në qarkun e Beratit janë pezulluar nga puna për shkak se nuk kanë zbatuar detyrën për kontrollin e territorit me që

Seksioni për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm në Durrës ka arrestuar në flagrancë një person si dhe ka proceduar penalisht një person tje

Ekstradohet drejt Italisë Bujar Sejdinaj, i njohur ndryshe si "xhaxhai" i Ndraghetas. Sejdinaj u ekstradua dje drejt shtetit fqinj.

Detaje të reja dalin në dritë nga arrestimi i 24-vjeçarit në Kavajë, i cili kërcënonte një punonjës policie.

Dhunoi të motrën, por kur efektivët e policisë i trokitën në derë dhe i kontrolluan banesën, e gjetën me shkelje të tjera.